Înalt Prea Sfinţitul Ioan, Arhiepiscopul Timişoarei şi Mitropolitul Banatului a fost prezent, sâmbătă, 30 mai, în localitatea Victor Vlad Delamarina, pentru a participa la întâlnirea Uniunii Jurnaliştilor din Banatul Istoric.
La eveniment au mai fost prezenţi vicepresedintele Consiliului Judeţean Timiş, Călin Dobra, parlamentari, oameni de afaceri, preoţi şi primari din Timiş, Arad şi Caraş-Severin, oameni de cultură din Banatul Istoric, dar şi Alexandru Todi, preşedintele Organizaţiei Internaţionale a Macedo-Românilor.
După primirea înaltei feţe bisericeşti, de la ora 11, a fost oficiată o slujbă religioasă la Biserica Ortodoxă ”Pogorârea Sfântului Duh”.
După acest moment, toţi cei prezenţi s-au deplasat la căminul cultural, unde elevii din şcolile şi grădiniţele care aparţin de comuna Victor Vlad Delamarina, dar şi elevi din Lugoj, au susţinut un program artistic, care a cuprins poezie în grai, cântece şi dansuri populare.
Uniunea Jurnaliştilor din Banatul Istoric a acordat distincţia de „Primar al Banatului Istoric” primarului comunei Victor Vlad Delamarina, Ion Sima.
Evenimentul a fost organizat de Uniunea Jurnaliştilor din Banatul Istoric, împreună cu Primăria şi Consiliul Local al Comunei Victor Vlad Delamarina.
Galerie foto (sursa facebook/Milos Florin):