Poliţiştii Serviciului Rutier Timiş au desfăşurat marţi, 4 martie, un control în trafic, pentru depistarea celor care practică ilegal activitatea de taximetrie, precum şi sancţionarea celor care, deşi sunt autorizaţi, nu respectă regulile de tarifare sau calitatea serviciilor.
Oamenii legii au mai verificat modul în care sunt respectate normele legale ce reglementează activitatea de taximetrie precum şi starea tehnică a autovehiculelor taxi şi funcţionarea corectă a aparatelor de taxat.
Controalele s-au desfăşurat în Lugoj şi Timişoara. Au fost verificate 220 de autovehicule şi au fost aplicate 115 sancţiuni contravenţionale. De asemenea, au fost reţinute 6 permise de conducere şi retrase cinci certificate de înmatriculare.
„În ceea ce priveşte municipiul Lugoj, au fost verificate 65 de autoturisme şi au fost aplicate 21 de sancţiuni contravenţionale care se ridică la suma de 3.230 lei. De asemenea, au fost retrase două certificate de înmatriculare şi s-a constatat o infracţiune. La acţiunile de control au participat şi inspectori din cadrul Registrului Auto Român”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Timiş, Ancuţa Murariu.
În perioada 01 ianuarie – 27 februarie, pe raza judeţului Timiş s-au produs cinci accidente rutiere, în care au fost implicaţi cu vinovăţie conducători de taximetre, soldate cu rănirea uşoară a şapte persoane.