Concernul Dedeman, un alt mare retailer va realiza o investiţie de amploare în Lugoj. Cel mai important agent comercial pentru articole de bricolaj, material de construcţii, echipamente electronice, electrice şi de iluminat, obiecte sanitare care s-a impus pe piaţa din Timişoara în ultimii ani a început lucrările pentru ridicare unui supermarket de tip Dedeman, pe o suprafaţă de aproape două hectare pe platforma industrială de pe strada Timişoarei.
Ridicat pe locul fostei turnătorii a I.U.R.T- ului
Construcţia urmează să ia locul fostelor turnătorii şi curăţătorii pneumatice de la intreprinderea IURT, unde înainte de 1989 lucrau câteva mii de oameni. Utilajele grele care sunt prezente în teren au pus deja la pământ o parte din fosta turnătorie.
La începutul acestei luni Primăria Lugoj a fost solicitată să elibereze un certificat de urbanism pentru demararea investiţiei.
”Compartimentul de specialitate din Primăria Lugoj a eliberat un certificat de urbanism pentru fosta societate Lugomet, în vederea demarării unor lucrări de dezafectare a unor construcţii industriale”, se arată într-un comunicat transmis de Primăria Lugoj.
Proiect benefic Lugojului
Primele lucrări la structura de rezistenţă pentru ridicarea complexului comercial sunt programate pentru primul trimestru din 2016.
Această investiţie va spori cu un număr important oferta de locuri de muncă pentru municipiul Lugoj şi pentru zona limitrofă şi va aduce un aport substanţial la bugetul local, ceea ce ar trebui să contribuie la dezvoltarea oraşului în anii care urmează.
Este al doilea mare proiect economic demarat în 2015 în municipiul de pe Timiş, după ce în urmă cu două luni au început lucrările la un mare centru logistic pentru lanţul de magazine Lidl, care se realizează la ieşirea din Lugoj, în prelungirea platformei industriale, în apropierea pasajului rutier de pe centura ocolitoare.
Acestor două mari proiecte demarate şi aflate în diferite stadii de realizare se va adăuga în 2016, ridicarea unui supermarket din lanţul comercial Kaufland care va fi amplasat vizavi de singura unitatea militară, care mai funcţionează în Lugoj.
Unde se pate face un CV pentru angajare la Dedeman Lugoj???