Şedinţa ordinară a Consiliului Local Lugoj de joi, 27 martie, a tulburat apele între unele grupuri de consileri după doi ani de linişte totală.
Scandalul a început după ce consilierul PSD Nicu Bădina a propus un amendament la proiectul privind ajutorul de minimis. Reacţia a venit din partea liberalilor care susţin că amendamentul oferă facilităţi „cu dedicaţie” unei firme care urmează să investească în Lugoj.
„Nu înţeleg de ce trebuie să punem condiţia ca firmele care vor beneficia de scutirea de impozit să vină cu investiţii de 15 milioane de euro şi minim 130 de angajaţi. Mi se pare că amendamentul este cu dedicaţie. Ar trebui să ne adresăm tuturor firmelor care doresc să aducă investiţii”, a declarat în plen consilierul PNL Mihai Agache.
După mai multe discuţii, acesta nu şi-a transformat punctul de vedere într-un nou amendament, proiectul trecând cu modificarea propusă iniţial.
Totuşi, atmosfera s-a încins, iar înţepăturile dintre Nicu Bădina şi cei din PNL au ajuns la cote maxime când consilierul PSD, acuzat că ar fi „de serviciu” cu amendamentele, s-a adresat lui Albin Gaidoş: „Decât slab, mai bine de serviciu. […] Aţi rupt alianţa la nivel naţional, acum vreţi să o rupeţi şi pe plan local. AFARĂ! IEŞIŢI AFARĂ”.
Reacţia lui Gaidoş a fost scurtă, dar la obiect: „Nesimţirea e mare!”
Ultimul episod s-a consumat la sfârşitul şedinţei, când Bădina i-a strigat lui Gaidoş că a primit ordin de la şeful său direct pe linie de partid, Ioan Ambruş, să-i susţină părerile şi că o face de frică să nu fie dat afară.
Ambruş, prezent la şedinţă, nu şi-a exprimat un punct de vedere vizavi de cele discutate, el părăsind sala la un moment dat pentru a fi prezent la o întâlnire cu ministrul transporturilor la Reşiţa.
nimeni nu ii face nimic lui Badina asta. Lugojul nu are nevoie de astfel de specimene. Toata lumea tace si se lasa calcata in picioare de un chelner
Te deranjeaza un om corect si cinstit? Cred ca nu ti-a picat bine meciul dupa o cina copioasa. Fac pariu ca o sa pierzi si tu meciul cu chelnerul care va da lectii la toti. Apropo, cat de cult esti daca incepi o fraza cu litera mica sau faci pe prostul sa nu afle lumea cine esti.