Cantina de ajutor social, de lângă gară, administrată de Direcţia de Asistenţă Socială şi Comunitară dn cadrul Primăriei Lugoj, este vizitată de mai puţini solicitanţi ca în anul trecut. În aceeaşi perioada a lui 2014 serveau masa cu câteva zeci de persoane mai mult.
„Numărul solcitanţilor conform evidenţelor celor de la D.A.S.C este cu 29 de persoane mai mic, raportat la perioada similară din urmă cu un an” a comunicat Angelica Rus, purtătoarea de cuvânt a Primăriei Lugoj.
Mâncarea pregătită la bucătăria cantinei este distribuită persoanelor cu o situaţie materială şi financiară precară, precum şi celor care nu au nici un venit.
La ora actuală cei mai mulţi beneficiari sunt persoanele care trăiesc din mai puţin de 142 de lei pe lună, sau care nu au nici o sursă de finanţare legală.
Acestora li se asigură un ajutor alimentar de 12 lei, pe zi, împărţit în trei mese (mic dejun, prânz şi cină) de luni până vineri, două mese sâmbăta (prânz şi cină) şi hrană rece duminica.
În luna iunie, 92 de persoane au primit hrană gratuită, iar un număr de 15 solicitanţi, care nu îşi pot asigura meniul zilnic pe cont propriu, au beneficiat de serviciile cantinei de ajutor social contra unei sume ce reprezintă 30% din venitul pe membru de familie, dar nu mai mult de 12 lei, zilnic.