Conform Inspectoratului Şcolar Judeţean Timiş, 40 de clase de a IX-a nu au fost formate în urma repartizării computerizate, în Timiş.
Conform Inspectoratului Şcolar Judeţean Timiş, 40 de clase de a IX-a nu au fost formate în urma repartizării computerizate, în Timiş.
Printre liceele unde nu sunt completate clasele se numără Colegiile Tehnice „Electrotimiş”, „Regele Ferdinand” şi „Ion Mincu”, Liceul Tehnologic de Transporturi Auto şi Colegiul Naţional Bănăţean, toate din Timişoara, dar şi Colegiul Naţional „Coriolan Brediceanu” din Lugoj, secţia cu predare în limba germană.
„Mai sunt 1.033 de locuri libere la profilul tehnic şi teoretic şi 86 la profilul vocaţional. Raportat la numărul de elevi care au terminat clasa a VIII-a era de aşteptat să rămână atâtea locuri neocupate. Oricum, mai sunt două etape dar nu se vor ocupa toate locurile rămase libere. Este o problemă mare pentru colegii noştri, care vor intra în restrângere de activitate”, a declarat Aura Danielescu, inspector şcolar adjunct în cadrul ISJ Timiş.
În ceea ce priveşte municipiul Lugoj, pe lângă cele 17 locuri libere de la Ştiinţe ale Naturii – secţia germană, mai sunt 12 locuri libere la Filologie-Engleză. De asemenea, şi la Colegiul Naţional „Iulia Hasdeu” mai sunt 25 de locuri libere la specializarea Ştiinţe ale Naturii – limba ucraineană.
80 de locuri libere la „Aurel Vlaicu”
La Liceul Tehnologic „Aurel Vlaicu” mai sunt 80 de locuri libere. Dintre acestea 32 sunt la Specializarea Electric, 25 la Construcţii, instalaţii şi lucrări publice, 8 la Mecanică şi 15 la Economic. Şi la Colegiul Tehnic „Valeriu Branişte” mai sunt locuri libere: 31 la Industrie textilă şi pielărie şi 4 la Protecţia mediului.
Cea de-a doua etapă de repartizare computerizată a candidaţilor va avea loc în perioada 17 iulie-1 august, iar cea de-a treia repartizare se va desfăşura în 5 şi 6 august.