Revelionul a sosit la Lugoj fără incidente deosebite, însă la fel ca în anii precedenți, mesele îmbelșugate și, în unele cazuri, abuzul de alcool dau de furcă locuitorilor urbei, aglomerând Compartimentul de Primire Urgențe din cadrul Spitalului Municipal “Dr. Teodor Andrei” din Lugoj.
S-au remarcat și afecțiunile respiratorii, foarte întâlnite și la nivel național.
În noaptea dintre ani și în prima zi a lui 2023, au trecut pragul unității spitalicești aproximativ 130 de persoane.
Cadrele medicale se așteaptă ca numărul acestora să crească în zilele următoare, când mesele îmbelșugate de Revelion își vor spune cuvântul, cauzând și mai multe neplăceri.
Potrivit medicilor lugojeni, problemele întâmpinate au fost cele obișnuite pentru această perioadă, similare cu cele înregistrate de Crăciun, respectiv colici biliare, accidente vasculare cerebrale și insuficiențe respiratorii.