Înscrierea copiilor la grădiniță este un moment important pentru tinerii părinți, un moment plin de emoții, dar și de responsabilitate cu privire la alegerea făcută.
La Lugoj, există o ofertă diversificată de instituții de învățământ preșcolar de stat, dar și particulare, care oferă activități diverse și interesante.
Alegerea este importantă, având în vedere că, din toamna lui 2023, grupa mijlocie este obligatorie, iar din 2030 se planifică același lucru pentru grupa mică. Vom începe cu grădinițele stat din municipiul nostru.
În anul școlar trecut, Grădinița PP2 Lugoj (grădiniță coordonatoare) a funcționat cu 246 de preșcolari, repartizați în 11 grupe, după cum urmează: Grădinița PP nr. 1 – 92 de copii (3 grupe); Grădinița PP nr. 2 – 90 de copii (4 grupe); Grădinița PN nr. 6 – 23 de copii (o grupă mixtă) și Grădinița PN nr. 7 – 41 de copii (o grupă mică și una mixtă).
O altă instituție de stat este Grădinița PP4. Aceasta este amplasată pe Aleea Brazilor, nr. 3, într-o clădire cu șapte săli de grupă, vestiar, grupuri sanitare și bucătărie. Sala de mese are 150 de locuri.
Grădinița PP4 din Lugoj (grădiniță coordonatoare) este o unitate de învățământ de masă, înființată în 1974. În anul școlar 2024-25, aici au fost înscriși 280 de preșcolari, cu vârste între 3-6 ani.
Grădinița PP4 funcționează cu 13 grupe, 10 cu program prelungit (în regim de program prelungit, între orele 7-18) și trei cu program normal. Personalul didactic este compus din 23 de educatoare, dintre care un post de director.
Grădinița PP 5 este și ea o grădiniță coordonatoare, care are efectivele de preșcolari împărțite între Grădinițele PP 5, PN 1 și PN 13.
La Grădinița PP 5 sunt opt grupe cu 184 de înscriși (două grupe mici, de 3 ani – 46 de copii, trei grupe mijlocii, de 4 ani – 69 de copii și trei grupe mari, între 5-6 ani, cu 69 de copii).
Grădinița PN 1 are 65 de copii înscriși, repartizați pe trei grupe cu predare în limba română: o grupă mică – 17 copii cu vârsta de 3 ani, o grupă mijlocie – 23 de copii de 4 ani și o grupă mare, cu 23 de copii de 5 ani.
Grădinița PN 13 are trei grupe de copii, dintre care două grupe combinate, cu predare în limba germană, care cuprinde 37 de înscriși, între 3-6 ani.
Personalul didactic este compus din 22 educatoare (personal calificat) și un diector degrevat.
Din ofertă fac parte și două grădinițe particulare
Pe lângă unitățile de învățământ preșcolar de stat, la Lugoj funcționează și două grădinițe particulare, la care cererea este în mod constant mare.
Grădinița ”Harul”, înființată în anul 2001, este prima grădiniță particulară din municipiul Lugoj. Instituția de învățământ, situată pe strada Cuza Vodă la numărul 10A, are 220 de copii, repartizați în zece grupe.
Regimul este în program prelungit, între orele 7 – 18. Dintre cele zece grupe, patru sunt grupe mici: una cu copii de 2 ani și trei cu copii de 3 ani, care împlinesc până la 31 august. Peisajul s-a completat ulterior cu o altă grădiniță privată, Ysakiny, care funcționează la Lugoj din octombrie 2011.
La ora actuală, Ysakiny funcționează la capacitate maximă, în regim de program prelungit.
Aici sunt înscriși 63 de copii, repartizați în trei grupe: două grupe mici (2-3 ani și 3-4 ani) și una mijlocie-mare, cu copii până la 6 ani. Toate aceste grădinițe, indiferent că sunt de stat sau private, oferă celor mici activități interesante și au inițiat o serie de proiecte educaționale locale, județene, interjudețene și naționale.