“Uite bicicliştii!” Aceasta a fost exclamaţia zilei în municipiul de pe Timiş unde campania Lugojul Pedalează a realizat o plimbare prin cartiere.
“Uite bicicliştii!” Aceasta a fost exclamaţia zilei în municipiul de pe Timiş unde campania Lugojul Pedalează a realizat o plimbare prin cartiere.
Adunarea s-a făcut la ora 17:30 pe platoul Casei de Cultură a Sindicatelor unde organizatorii au împărţit o sută de numere de înmatriculare – de la 1000 la 1100. Cei prezenţi pe platou au semnat şi petiţia pentru accesul cu bicicleta pe Pasarela Leucuţa.
“S-au strâns 175 de semnături, însă nu au apucat să semneze chiar toţi cei prezenţi. În zilele viitoare vom depune petiţia la Primărie cu speranţa ca cei din administraţie să fie sensibilizaţi de numărul mare de semnături”, a declarat Alin Roşu, organizator.
La ora 18, peste 200 de biciclişti au plecat la plimbare prin cartierele oraşului. “S-a mers prin Stadion, Ştrand, Micro I, II, III, IV şi V, apoi ne-am oprit în Parcul George Enescu. Ca de obicei, jandarmii şi poliţiştii au fost alături de noi, iar astăzi, mai mult ca niciodată, ne-am folosit de ajutorul lor, pentru că în interiorul cartierelor şoseaua este mai îngustă, însă totul a fost extraordinar până la urmă şi nu au fost incidente”, a mai precizat Roşu.
Merită menţionat că cei 8 km au fost parcurşi şi de copii de 5-6 ani, dar şi de persoane în vârstă care s-au bucurat de o după-amiază de discuţii pe bicicletă, la aer curat.
Campania Lugojul Pedalează este organizată de Clubul de Turism Concordia, cu sprijinul Redeşteptarea şi Junior Chamber Lugoj. Parteneri media sunt Televiziunea Ten TV şi Radioul Nova FM.
{gallery}lugojul_pedaleaza_07072013{/gallery}