Voluntarii şi lugojenii prezenţi pe platoul Casei de Cultură a Sindicatelor au continuat şi astăzi „jocul” început ieri cu ocazia Saltimbanciadei lugojene.
Voluntarii şi lugojenii prezenţi pe platoul Casei de Cultură a Sindicatelor au continuat şi astăzi „jocul” început ieri cu ocazia Saltimbanciadei lugojene.
De la mersul pe cablu, la tehnici de autoapărare şi de la pictură la „şoarecele şi pisica”, cei prezenţi s-au bucurat din plin de un altfel de eveniment. La roata norocului cel mai mult se câştigă bomboanele şi … îmbrăţişările, în timp ce trupele de artişti îşi pregătesc instrumentele pentru concertele din această seară.
Îmbucurător este că pe toată durata festivalului boschetarii, obişnuiţi ai altor genuri de manifestări din centrul oraşului, se feresc să intre pe platou şi să participe la atelierele pregătite de micii Rotarieni din Banat.
Festivalul continuă de la ora 18 când pe scenă intră trupele de teatru „Thespis” din Timişoara şi „Ajutor” din Bucureşti.
Mai spre seară, după ora 20 trupa lugojeană Reversed va concerta timp de o oră, fiind urmată de artişti de la Grimus.
Evenimentul se încheie în jurul orei 23:45cu un spectacol de jonglerii cu foc.
{gallery}saltimbanci_31082013{/gallery}