Comunitatea reformată a sărbătorit duminică, de la ora 15, 110 ani de la fondarea comunităţii la Lugoj, sărbătoare la care au participat, alături de reperezentanţii cultelor şi etniilor din Lugoj, şi oaspeţi din Ungaria.
Comunitatea reformată a sărbătorit duminică, de la ora 15, 110 ani de la fondarea comunităţii la Lugoj, sărbătoare la care au participat, alături de reperezentanţii cultelor şi etniilor din Lugoj, şi oaspeţi din Ungaria.
Primarul Francisc Boldea s-a numărat şi el printre personalităţile care au onorat sărbătoarea. Interesant este faptul că prilejul a fost folosit şi pentru a celebra centenarul unui instrument muzical, cu valoare patrimonială, dar şi spirituală: orga Wegenstein, pe care se cântă şi în prezent. La ora actuală, Lugojul are patru orgi în diferite lăcaşe de cult, dintre care doar două în stare de funcţionare (cealaltă fiind la Biserica Romano-Catolică).
Au cuvântat episcopul de Piatra Craiului şi Oradea, Csury Istvan şi Gall Zoltan, paroh al Lugojului.Au fost evocaţi păstorii care au condus de-a lungul timpului comunitatea reformată lugojeană: Papp Lajos 1901-1911, Sebestyen Bela 1912-1920, Szombati Szabo Istvan 1921-1934, Nemes Elemer 1935-1949, Szepesi Nits Istvan 1950-54, Nagy Istvan 1955-67, dr. Higyed Istvan 1968-1999, Fazakas Csaba 2000-2007 şi Gall Zoltan Zsolt, din 2007 până în prezent. Dintre aceştia, dr. Higyed a fost declarat Cetăţean de Onoare al Municipiului Lugoj. Un alt membru important al comunităţii a fost Szombati Szabó István, poet şi teolog, care a trăit între anii 1888-1934 şi care a dat numele casei parohiale de lângă biserică.
Biserica Reformată din Lugoj a fost ridicată pe malul Timişului la 1907 şi complet renovată în 2007, cu ocazia centenarului. Pentru amenajarea şi restaurarea ei au fost necesari 300.000 de lei, proveniţi din fonduri de stat şi private.
{gallery}reformati_03112013{/gallery}