Lugojeanca a plecat la Campionatul Mondial de Judo la Rio de Janeiro optimistă. S-a pregătit mult pentru această competiţie şi spera să aducă acasă primul aur mondial pentru judo-ul românesc.
Lugojeanca a plecat la Campionatul Mondial de Judo la Rio de Janeiro optimistă. S-a pregătit mult pentru această competiţie şi spera să aducă acasă primul aur mondial pentru judo-ul românesc.
„Pornesc cu gândul la o medalie cât mai strălucitoare și sper să fiu acolo unde îmi doresc. M-am antrenat cu gândul de a obține o medalie cât mai valoroasă. Sper că voi prinde o zi bună, pentru că, până la urmă, asta contează cel mai mult”, declara Corina înaintea plecării.
Miercuri, 28 august, Corina a debutat în primul tur al grupei D, la categoria 57 de kilograme unde a fost învinsă, de sportiva Ivelina Ilieva din Bulgaria.
Corina Căprioriu deţine numeroase titluri de campionă şi vice-campionă în diverse campionate mondiale şi europene. În afară de performanţa ei de la Jocurile Olimpice, cel mai recent premiu este medalia de bronz la „Campionatul Mondial de Judo de la Paris din 2011.
Din delegaţia României la Rio de Janeiro fac parte şi sportivele Monica Ungureanu care a fost eliminată în prima zi a Campionatului, în turul doi al categoriei 48 de kilograme, Carmen Bogdan, eliminată şi ea în turul trei al aceleiaşi categorii, Andreea Chiţu clasată pe locul cinci, la categoria 52 de kilograme, Andreea Ionaş care a pierdut în turul doi al aceleiaşi categorii şi Loredana Ohâi care a debutat cu o victorie împotriva ecuadoriencei Diana Villavicencio. Sportiva Loredana Ohâi care este din Caransebeş şi va lupta în turul secund cu Stefanie Tremblay din Canada.