CSM Lugoj a câștigat cu 3-2 meciul din optimile de finală ale CEV Challenge Cup, disputat miercuri, 14 ianuarie 2026, în compania echipei Gen I Volley din Nova Gorica, Slovenia.
O victorie de palmares, pentru că team-ul lugojean a ratat calificarea în sferturile de finală ale competiției continentale, în fața unei echipe mai slab cotate, dar ambițioase, bine așezate în teren și care a jucat fiecare minge cu maximă concentrare.
Firește, numerosul public lugojean se aștepta la o partidă aprigă, tensionată, viu disputată, la un frumos spectacol sportiv, dar în niciun caz la un arbitraj sub orice critică prestat de olandezul Raymond Haamberg, care a favorizat oaspetele la cel puțin patru faze cheie, în momente critice ale meciului.
Ba, a și arătat un cartonaș roșu echipei noastre, care ne-a mai costat un punct prețios. Putem afirma în cunoștință de cauză, că, din 2019 și până acum, în toate cele peste 20 de mecuiuri europene disputate acasă, n-am avut parte de un așa ”cavaler” al fluierului, care a ignorat cu bună știință și semnalizările corecte ale arbitrului secund, Svetlana Zotovici din Serbia. Nu știm ce a notat observatorul federației Internaționale (din Muntenegru), dar este imposibil să fi trecut cu vederea asemenea greșeli flagrante de arbitraj.
Desigur, nici echipa noastră, deși victorioasă, nu a jucat la nivelul cel mai bun. Am avut destule greșeli individuale, dar nu putem omite demoralizarea produsă de niște decizii uluitoare, greu de înțeles.
La final, tabela de scor a arătat CSM Lugoj – Gen I Volley Nova Gorica 3-2 (25-20, 25-27, 25-23, 21-25, 15-10). În tur, echipa din Slovenia câștigase cu 3-0.
”CSM Lugoj încheie parcursul european în optimile de finală ale Challenge Cup. Bănățencele au câștigat cu 3-2 returul în fața slovenelor de la GEN-I Nova Gorica, dar nu a fost de ajuns pentru calificare. Aveau nevoie de un succes la cel puțin două seturi diferență pentru a duce disputa în set de aur.
Și lugojencele au fost foarte aproape. Au pierdut însă setul 2, 25-27, după ce au ratat minge de 2-0 la 24-23! Au mai avut o șansă la 2-1 la seturi, dar în setul 4 slovenele s-au impus clar 25-21. În decisiv, oaspetele au fost în față, 9-6, dar româncele au întors și au câștigat 15-10. Yensy Kindelan a reușit nu mai puțin de 29 de puncte și a fost MVP-ul partidei”, au notat cei de la federația Română de Volei
Din tabăra noastră, trebuie subliniată și evoluția foarte bună a căpitanului de echipă, Andra Artin.
Momente frumoase și senine au adus în pauzele dintre seturi micile dansatoare talentate de la ”A Step Dance Academy” coordonate de coregraful lor, Aria Lobonea. Felicitări Lupilor din Banat și minunatului public care a încurajat furtunos echipa noastră, felicitări și capul sus CSM Lugoj, pentru această nouă victorie în Cupele Europene!



![[FOTO] Stop nesimțirii! Lugojean prins în flagrant de Poliția Locală la Tapia în timp ce arunca ilegal deșeuri](https://redesteptarea.ro/wp-content/uploads/2026/02/gunoi-7-360x180.jpg)

![[FOTO] Ample lucrări de modernizare! Cum va arăta noua stație CFR Lugoj](https://redesteptarea.ro/wp-content/uploads/2025/08/lucrari-cfr-1-360x180.jpeg)












![[FOTO] Stop nesimțirii! Lugojean prins în flagrant de Poliția Locală la Tapia în timp ce arunca ilegal deșeuri](https://redesteptarea.ro/wp-content/uploads/2026/02/gunoi-7-350x250.jpg)

![[FOTO] Ample lucrări de modernizare! Cum va arăta noua stație CFR Lugoj](https://redesteptarea.ro/wp-content/uploads/2025/08/lucrari-cfr-1-350x250.jpeg)

![[VIDEO] La colindat după taxă de protecție, de Sfânta Maria! Sportiv prins în flagrant de către polițiștii lugojeni când primea 1.000 de euro](https://redesteptarea.ro/wp-content/uploads/2020/08/operatiune-spectaculoasa-flagrant-timis-tanar-saltat-mascati-674765-120x86.jpg)





![[FOTO] Stop nesimțirii! Lugojean prins în flagrant de Poliția Locală la Tapia în timp ce arunca ilegal deșeuri](https://redesteptarea.ro/wp-content/uploads/2026/02/gunoi-7-120x86.jpg)