“H. G. Wells”, cunoscutul cenaclul de literatură science fiction s-a reunit la Lugoj. Scriitori şi prieteni din Lugoj şi Timişoara au participat la o dezbatere cordială asupra numărul 27 al revistei “Paradox”, care va apărea curând şi în varianta print.
La întâlnire au fost prezenţi Tadeus Demetrovici, Dorin Davideanu, Antuza Genescu, Silviu Genescu, Daniel Haiduc, Iulia Haiduc, Romulus Popovici, Adriana Weimer, Vitalie Borodac, Laurenţiu Nistorescu, Cristian Ghinea. Lucian Ionică a fost absentul motivat al întâlnirii.
Cenaclul „Wells” aniversează în toamnă 45 de ani de existenţă neîntreruptă, dovadă că literatura science fiction trăieşte.
“Anul acesta în noimbrie împlinim 45 de ani de la apariţia revistei Paradox a cenaclului nostru. Primul număr a apărut în 1972, cu posibilităţile de atunci şi forţele literare pe care le aveam la acea oră. Doi dintre cei cinci fondatori activează şi la această oră. Ei sunt Doru Treta şi Lucian Ionică. Lucian Ionică este fost director la studioul Timişoara al TVR, iar Doru Treta este profesor de matematică. Wells a fost al doilea cenaclu SF apărut în ţară, după Solaris de la Bucureşti. La ora actuală, Wells este cel mai vechi cenaclu science fiction cu activitate neîntreruptă”, ne-a declarat Dorin Davideanu.
Întâlnirea cenacliştilor din Lugoj şi Timişoara s-a încheiat cu o vizită comună la Casa Bredicenilor, spaţiu expoziţional aparţinând de Primăria Lugoj şi care a fost inaugurat anul trecut.