Asociaţia “Free Amely 2007” din Lugoj, organizaţie non-guvernamentală şi non-profit, iniţiază o campanie de sterilizare a câinilor şi pisicilor cu şi fără stăpân din oraşul nostru.
Campania este sponsorizată de ONG-uri din Elveţia. La ea vor participa medici veterinari din Lugoj, dar şi din Elveţia şi Danemarca. Înscrierile se pot face de pe acum, iar sterilizarea se va face în ultima săptămână a lunii octombrie.
„În ultima săptămână din octombrie, „Free Amely 2007” demarează o campanie de sterilizare gratuită a câinilor şi pisicilor cu şi fără stăpân din Lugoj. Sterilizările se vor face la adăpostul asociaţiei noastre, situat între Tapia şi Măguri, la circa un kilometru de Tapia. Animalele vor fi operate de patru medici veterinari din Elveţia, unul din Danemarca şi trei medici din oraşul nostru. Cu acest prilej, vor fi sterilizaţi 400 de câini şi pisici cu şi fără stăpân. Rugăm pe această cale cetăţenii din Lugoj, Tapia şi Măguri să ne contacteze şi să se programeze din timp”, ne-a declarat Elena Balaj, preşedinta Asociaţiei „Free Amely 2007”.
Campania de sterilizare a câinilor şi pisicilor este sponsorizată de organizaţii non-guvernamentale din Elveţia.
„Campania aceasta este foarte importantă pentru oraşul Lugoj, iar noi lucrăm împreună cu o organizaţie din Elveţia numită Net Upp care asigură finanţarea şi personalul medical necesar”, a adăugat Elena Balaj.
Pentru înscriere sunt necesare numărul de telefon şi adresa proprietarilor, pentru a fi direcţionaţi la cel mai apropiat cabinet medical înscris în program. De asemenea, proprietarii de câini vor trebui să prezinte o copie după buletinul de identitate. Înscrierile se fac la Asociaţia „Free Amely”, la numerele de telefon 0731.973.866 sau 0726.692.964.