Ansamblul folcloric ”Hora Belinţului” a fectuat un teurneu de zece zile, în perioada 21 august – 1 septembrie, reprezentând România la festivalurile del Jerevna – Bulgaria (22-24 august) şi Aitonkaraisar – Turcia (25-30 august).
Belinţenii au fost prezenţi cu opt pereche de dansatori, doi interpreţi şi formaţia ansamblului.
”Am prezentat suite de dansuri populare bănăţene şi am fost singurul ansamblu din România invitat la aceste menifestări, astfel că putem spune că noi am reprezentat ţara şi nu doar comuna Belinţ”, declara Adrian Zâmbran, coregraful ansamblului.
În Turcia, alături de ”Hora Belinţului” au mai fost prezente ansambluri din Macedonia, Cipru, Kazahstan, Bulgaria şi ţara gazdă.





![[FOTO] Jumătate de secol de copilărie! Colinde, zâmbete și o poveste de 50 de ani la Grădinița cu Program Prelungit Nr. 5](https://redesteptarea.ro/wp-content/uploads/2025/12/aniversare-gradinita-pp5-10-360x180.jpg)




![[Foto&Video] Regatul Sărbătorilor de Iarnă și-a deschis porțile! Lugojul a intrat în atmosfera festivă a sfârșitului de an](https://redesteptarea.ro/wp-content/uploads/2025/11/regatul-de-iarna-3-1-360x180.jpg)








![[FOTO] Jumătate de secol de copilărie! Colinde, zâmbete și o poveste de 50 de ani la Grădinița cu Program Prelungit Nr. 5](https://redesteptarea.ro/wp-content/uploads/2025/12/aniversare-gradinita-pp5-10-350x250.jpg)

![[VIDEO] La colindat după taxă de protecție, de Sfânta Maria! Sportiv prins în flagrant de către polițiștii lugojeni când primea 1.000 de euro](https://redesteptarea.ro/wp-content/uploads/2020/08/operatiune-spectaculoasa-flagrant-timis-tanar-saltat-mascati-674765-120x86.jpg)





