Alexandru Bănicioiu, în vârstă de 16 ani, legitimat la secţia de atletism a Clubul Sportiv Şcolar Lugoj şi pregătit de profesorul Adrian Meleancă, va participa din postura de titular al echipei naţionale de juniori la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Tibilisi, din Georgia, ce începe astăzi, 25 iulie, şi va ţine până în data de 2 august.
Lugojeanul este primul gimnast de la noi care participă la o asemenea competiţie, unde va concura alături de cei mai buni sportivi, la acest nivel de vârstă.
„Este o competiţie dificilă unde au fost selectaţi mulţi medaliaţi şi campioni naţionali de la juniori. Speranţele sunt legate de o calificare într-o finală pe aparate, unde se poate obţine un rezultat bun. Cele mai mari şanse sunt la inele şi bară, aparatele favorite ale lui Alex”, a spus Adrian Meleancă.
Gimnastul va concura la toate cele şase aparate pentru băieţi: bară, cal, inele, paralele, sărituri şi sol. Bănicioiu a cucerit în acest an două titluri naţionale, unul în competiţia de bară şi unul cu echipa de gimnastică a C.S.Ş. Lugoj.