Poliţiştii Secţiei 7 Rurale Lugoj au oprit aseară, pe raza comunei Boldur, un moped condus de un bărbat de 37 de ani.
În urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat o valoare de 1,33 mg/l în aerul expirat, şoferul fiind condus la spital pentru recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
Totodată, în urma verificărilor efectuate în baza de date, s-a constatat că bărbatul nu deţinea permis de conducere pentru nici o categorie de vehicule.
În aceeiaşi seară, după doar jumătate de oră, poliţiştii Serviciului Rutier au oprit pentru control un autoturism care circula pe raza municipiului, condus de un bărbat de 46 de ani.
În urma testării cu aparatul etilotest, a rezultat o valoare de 0.93 mg/l alcool pur în aerul expirat, fapt pentru care bărbatul a fost condus la spital pentru recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
În ambele cazuri au fost întocmite dosare penale.
Poliţiştii rutieri atrag atenţia asupra consumului de băuturi alcoolice, care reduce viteza de reacţie şi precizia mişcărilor şi poate determina scăderea acuităţii vizuale şi auditive a şoferilor.