Vulturii Lugoj au fost învinși de liderul seriei și încheie turul Campionatului pe un onorabil loc V

Vulturii Lugoj încheie turul Campionatului pe locul V cu 20 de puncte acumulate

MondialEchipa de fotbal Vulturii Lugoj au disputat vineri, 21 noiembrie, pe teren propriu ultimul meci din turul Campionatului în compania liderului serie Național Sebiș, echipă cu pretenții la promovare. Lugojenii veneau după o serie de rezultate pozitive și au abordat  acest meci cu mare încredere mai ales că au jucat în fața propriilor suporteri. Din păcate pentru cei 300 de spectatori prezenți la meci, lugojenii au fost învinși cu scorul de 2-0.

Prima repriză a debutat într-o notă de echilibru, ambele echipe abordând destul de prudent faza ofensivă, astfel că nu au fost ocazii notabile de gol. După ieșirea de la vestiare, echipa oaspete a arătat încă din primele minute că își dorește să obțină victoria creându-și două mari ocazii de gol. Scorul a fost deschis de Național Sebiș dintr-un penalty în minutul 60, pentru ca în minutul 80 oaspeții să închidă tabela la 2-0. Vulturii Lugoj au atacat constant poarta adversă în dorința de a înscrie măcar golul de onoare, dar mai de fiecare dată au fost blocați de defensiva adversă.

„Știam că întâlnim o echipă foarte bună, nu întâmplător au ajuns pe locul I, o echipă mult mai experimentată decât a noastră, s-a văzut acest lucru mai ales în repriza a doua atunci când experiența lor a făcut diferența. O primă repriză echilibrată fără ocazii de gol, era de așteptat având în vedere că ambele echipe au cele mai bune apărări din serie, dar cu toate acestea vreau să felicit jucătorii în primul rând pentru atitudinea pe care au avut-o în acest meci, dar și pentru tot parcursul turului de Campionat, în condițiile în care media de vârstă a jucătorilor este sub 19 ani.Cred că am făcut o primă parte a campionatului bună, având în vedere că la început obiectivul nostru era să nu retrogradăm”, a declarat Cosmin Petruescu, antrenorul echipei Vulturii Lugoj.

La finalul turului de sezon competițional 2014-2015, liga III, seria IV, Vulturii Lugoj încheie cu un bilaț pozitiv  format din șase victorii, două remize și patru înfrângeri, acumulând 20 de puncte.