Voleibalistele lugojene încheie anul cu un eşec la Târgovişte. Au pierdut meciul cu 3-0

Sâmbătă, 20 decembrie, sportivele de la CSM Lugoj au jucat în deplasare ultimul meci din acest an. Acestea au pierdut în faţa jucătoarelor de la CSM Târgovişte, cu un scor de 3-0.

Primul set a fost câştigat relaxat de gazde, târgoviştencele obţinând scorul de 25-10. Al doilea set a început bine pentru sportivele lugojene, acestea având o perioadă un avans de trei puncte, însă gruparea târgovişteană a egalat la 14 puncte, iar de acolo  CSM Târgovişte a încheiat cu 25-19.

Ultimul set a avut un debut mai bun pentru gazde. Elevele lui Valerijan Luka le-au dat emoţii adversarelor când s-au apropiat la 12-11, însă Târgovişte a reuşit să puncteze rapid, ajungând la 16-11, setul terminându-se cu 25-14, în favoarea gazdelor.

La Târgovişte, CSM Lugoj a jucat în formula Denisa Viloiu, Krista DeGeest, Gabriela Bălae, Ionela Canea, Mădălina Şonda, Laura Lungu şi Ivana Milanovic – libero.

Primul meci al lugojencelor va fi anul viitor, pe data de 10 ianuarie, în sferturile Cupei Românei, pe terenul Medicinei Târgu-Mureş, returul disputându-se pe data de 18 februarie la Lugoj. Înainte de primul retur din Cupa României, CSM Lugoj mai joacă un meci în deplasare pe data de 17 ianuarie cu aceeaşi Medicina Târgu-Mureş, joc ce contează în Campionatul de volei.

Suporterii lugojeni le pot vedea pe teren propriu pe bănăţence abia pe data 24 ianuarie, când este anunţat meciul contra echipei CS U Cluj.