Voleibalistele lugojene au făcut spectacol pe teren propriu. „Toată săptămâna am crezut în această victorie”

dsc 0115Echipa de volei a CSM Lugoj a făcut un meci de zile mari pe teren propriu, învingând Medicina Târgu-Mureş cu 3-2, după o revenire spectaculoasă de la 2-0 în favoarea echipei gazdă.Jocul a contat pentru turul al II-lea al play-off-ului Diviziei A1.

dsc 0115Echipa de volei a CSM Lugoj a făcut un meci de zile mari pe teren propriu, învingând Medicina Târgu-Mureş cu 3-2, după o revenire spectaculoasă de la 2-0 în favoarea echipei oaspete. Jocul a contat pentru turul al II-lea al play-off-ului Diviziei A1.

Începutul partidei a aparţinut formaţiei oaspete, Medicina câştigând primele două seturi cu 25-16 şi 25-23. În urma unui act secund echilibrat, lugojencele şi-au dat seama că, în ciuda valorii superioare a jucătoarelor adverse, acestea nu sunt de neîntrecut şi au intrat mai motivate, în setul al III-lea, pe care l-au câştigat cu 25-23. Setul al IV-lea a fost de departe cel mai reuşit pentru formaţia lugojeană, câştigat cu 25-17. Finalul de meci a ridicat spectatorii prezenţi la Sala Sporturilor “I.K. Ghermănescu” în picioare. Cu un moral mai bun, jucătoarele antrenate de Paul Bogdan au luptat pentru fiecare minge şi chiar dacă la mijlocul setului echipa oaspete conducea cu 8-7, Lugojul a reuşit să revină din nou şi să câştige setul decisiv cu 15-12.

În urma acestei victorii, s-a prelingit lupta pentru ocuparea locurilor 5-6, care ar duce în cupele europene. Meciul decisiv dintre cele două formaţii va avea loc miercuri, 4 aprilie de la orele 17 la Târgu-Mureş. Paul Bogdan, antrenorul grupării lugojene, crede că echipa pe care o pregăteşte poate reedita performanţa de anul trecut, adică accederea într-o cupă europeană, acum că are tot lotul valid la dispoziţie. “Toată săptămâna am crezut în această victorie. Am văzut că se poate şi nu ar fi imposibil să câştigăm şi la Târgu-Mureş şi să ne calificăm din nou într-o cupă europeană. Şi anul trecut am întors rezultatul”, a afirmat tehnicianul CSM-ului.