VIDEO-FOTO Un nou meci spectaculos între CSM Lugoj și CSM București

IMO 2786Cupa României s-a încheiat în această seară pentru CSM Lugoj care a disputat un meci spectaculos în compania celor de la CSM București. Pentru a ajunge în Final Four-ul Cupei României, CSM Lugoj avea nevoie de o victorie cu 3-0, dar bucureștencele s-au ținut tari pe poziție și au câștigat meciul cu 3-2.

IMO 2786

Lugojencele au debutat în primul set cu dreptul conducând cu scorul de 8-3, după care adversarele au revenit și au preluat conducerea cu 16-13, pentru ca pe finalul setului să se impună în fața fetelor lui Paul Bogdan cu scorul de 25-18. Setul doi a început destul de strâns, după care lugojencele au preluat conducerea detașânduse de adversare cu 8-2, 16-12, câștigând astfel setul cu scorul de 25- 21.  În aceeași notă a debutat și setul trei, cele două echipe mergând cot la cot, până la primul time-out tehnic , după care adversarele au preluat conducerea cu 18-16 și au câștigat setul cu scorul de 25-22. În setul patru, CSM Lugoj a dominat echipa adversă,conducând-o cu 7-0 si 16-7 pentru ca mai apoi să-și adjudece setul cu scorul de 25-15. În setul decisiv lugojencele au cedat presiunii, iar setul s-a încheiat cu scorul de 15-7 în favoarea echipei din București. După acest meci bucureștencele s-au calificat în semifinalele Cupei României.

„Meciul de astăzi a fost pierdut din primul set, când echipa adversă s-a calificat mai departe, după care nu a mai avut importanță decât pentru public, pentru atmosferă și pentru jocul de volei în sine. Noi trebuia să câștigăm 3-0 acest meci pentru a merge mai departe, dar plătim tribut în acest moment pentru lipsa totală de rezerve”, a declarat Paul Bogdan, antrenorul echipei CSM Lugoj.

Sâmbătă, 8 martie, de la ora 18:30 CSM Lugoj va juca Play-off-ul Campionatului în compania echipei SCM U Craiova. Un meci foarte important pentru echipa lugojeană care momentan se află pe locul 8 în clasamentul ligii cu 27 de puncte, iar Craiova ocupă locul 9 cu 25 de puncte. Victoria acestui meci poate însemna primul pas spre locurile superioare ale clasamentului.