Victorii în deplasare pentru Lugoj şi Făget în Divizia D la fotbal

CSM Lugoj II a ieşit învingătoare şi în cea de-a doua etapă a campionatului Diviziei D la fotbal, disputată la sfârşitul săptămânii trecute. Lugojenii au învins cu 2-1 în meciul disputat pe terenul Ciacovei, prin golurile marcate de Vânătu, în minutele 13 şi 37.

Gazdele au egalat în minut 26, însă fotbaliştii de la CSM nu s-au dat bătuţi şi au reuşit victoria.

”A fost un joc dominat clar de noi în prima repriză, iar în partea a doua, jucătorii care au intrat şi-au îndeplinit foarte bine sarcinile. Am fost ajutaţi şi de câteva intervenţii foarte bune ale portarului Sorin Micşa. Scorul putea fi mai mare, însă în minutul 88 arbitrul ne-a refuzat un penalti la un fault evident asupra lui Marta”, ne-a declarat Dan Bidiviu, antrenorul secund al CSM-ului.

Lugojenii au maximul de puncte – 6 şi etapa viitoare, 29 august, de la ora 11, vor întâlni pe teren propriu formaţia din Maşloc.

Tot în această ligă, cealaltă reprezentantă a estului Făgetului, Flacăra Arsenal Făget, a reuşit scorul etapei a doua, după ce a învins la Jimbolia, cu 10 – 3, echipa ACF Marcel Băban.

Jucătorul meciului a fost Apostol, sosit în această vară de la Gătaia, care a marcat de cinci ori în minutele 16, 49, 75, 80 şi 83.

Bolgea a reuşit o triplă, înscriind în minutele 42, 47 şi 70.

Pentru făgeţeni au mai punctat Neagu (min. 35) şi Jurj (min. 61).

După ce sezonul trecut a evitat la mustaţă retrogradarea, de această dată Flacăra a început promiţător şi a acumulat patru puncte în cele două runde.