Victorie! Lugojenii rămân în plutonul fruntaș de cinci aspirante la promovare

CSM Lugoj a reușit să semneze victoria cu 1-2, în cea de-a 21-a rundă din Seria a IV-a, Liga a 3-a, în întâlnirea cu AFC Unirea 1924 Alba Iulia, cu toate că deplasarea lugojenilor nu se anunța una grozavă, portarul Filip suferind o accidentare la încălzire, o contractură musculară la picior, adițional la absențele lui Drăghici – suspendat, Roșie – accidentat și Dobra, aflat în urmă cu pregătirea după ce s-a confruntat cu rujeola și abia acum se antrenează normal după 3 săptămâni de inactivitate.

În primul mitan al partidei, uniriștii s-au jucat cu ocaziile până în minutul 32 când, după o reluare sub transversală, la un corner executat de Culda de pe partea dreaptă, Onacă (la primul gol stagional) înscrie primul gol al meciului, scor ce va rămâne neschimbat până la pauză.

Doar două minute din cea de-a doua repriză a rezistat avantajul celor din Alba Iulia, lugojenii reușind să capoteze scorul prin Bozian, care a egalat cu un șut în dreapta, după ce în faza anterioară albaiulianul Șuciu a respins șutul lui Silaghi, profitând de o neglijență a defensivei adverse.

În minutul 59, uniriștii au fost la câțiva milimetri de un nou punct pe tabela de marcaj după o lovitură liberă de la 30 de metri executată de Selegea, însă mingea a trecut foarte aproape pe lângă bara dreaptă.

Bozian își trece în cont dubla în minutul 61, după ce transformă un penalty, obținut tot de el, devenind „călăul” speranțelor albaiuliene.

Lugojenii și-au conservat avantajul chiar și după cele 6 minute de prelungiri, întorcându-se învingători acasă cu scorul 1-2.

Cu acest triumf, divizionarii C lugojeni au reușit să-și treacă în palmares a patra victorie din returul cu 8 apariții dar și a doua la rând.

Lugojenii rămân în imediata apropiere a plutonului fruntaș de cinci aspirante la promovare, cu numai trei puncte în urma celor de la CSM Școlar Reșița respectiv la un punct de devenii învingători vineri acasă cu 2-1 în dauna cărășenilor, într-un joc pregătit pentru CNS Cetate de jucătorii NDoye și Szekely.