Victorie CSM Lugoj! Bănățenii au învins oltenii într-o confruntare pe teren propriu

Echipa de fotbal a Clubului Sportiv Municipal Lugoj, din Liga a 3-a, antrenată de Cosmin Petruescu, s-a impus astăzi, pe teren propriu, cu 3-2 (0-0), în faţa oltenilor de la CS Pandurii Lignitul Târgu-Jiu 2, în cadrul etapei a 12-a, a seriei a 4-a.

Lugojenii au punctat pe tabela de marcaj începând cu repriza a doua, când Rus înscrie din careu la două minute după revenirea de la vestiare.

Pandurii reușesc să egaleze, dar lugojenii marchează din nou prin Silaghi, în minutul 58, care trimite cu capul în plasa oaspeților, de la câțiva metri de poartă, fructificând astfel o centrare bine trimisă în careu de Bozian.

Oaspeţii obțin din nou egalarea, dar CSM Lugoj nu cedează, construieşte în permanenţă, până la finalul jocului şi în minutul 94 şansa le surâde, când Olariu este faultat în careu, iar Bozian, prin transformarea loviturii de pedeapsă, aduce victoria în tabăra gazdelor.

„O victorie aşteptată, meritată, Lugojul creându-şi ocazii în ambele reprize ale partidei. Suntem mulţumiţi că am reuşit să câştigăm trei puncte, care ne dau un moral bun pentru următoarea partidă, ultima din acest tur de campionat, pe care CSM-ul o va juca săptămâna viitoare în deplasare. În jocul de astăzi am întâlnit o echipă bună, cu fotbalişti de perspectivă, care nu au refuzat jocul. Felicitări componenţilor CSM Lugoj pentru dăruirea de care au dat dovadă pe teren”, a punctat Marius Maier, directorul CSM Lugoj.

Antrenorul Cosmin Petruescu a început partida cu: Păduraru, Precupanu, Miculescu, Drăghici, Roşie, Lazea, Ciubotariu, Drăgoescu, Rus, Bozian şi Silaghi. Au mai intrat Ciobanu, Horgea, Marta şi Olariu.

Sâmbătă, 26 noiembrie, CSM Lugoj va juca ultima partidă din tur pe terenul celor de la Naţional Sebiş.