Subfinanţarea cronică a sportului lugojean îşi arată efectele! CSM Lugoj pierde acasă în faţa unei echipe de comună

Fotbaliştii de la Clubul Sportiv Municipal au lăsat garda jos, vineri, 20 octombrie, în cadrul etapei a noua din Liga a 3-a, seria a 4-a, cedând pe teren propriu în favoarea formaţiei comunei Cermei, din judeţul Arad.

Tabela de marcaj arăta, la finalul jocului de pe Stadionul Tineretului, primul rezultat negativ al sezonului: CSM Lugoj – CS Gloria Lunca Teuz Cermei 1-2 (1-0). Echipa antrenată de profesorul Cosmin Petruescu a deschis scorul în minutul 34, prin Bozian, care a transformat o lovitură de la 11 metri, pentru un  fault asupra lui Precupanu.

După pauză, profitând şi de demotivarea jucătorilor gazdă, oaspeţii au marcat două goluri. Mai întâi au egalat în minutul 63, iar apoi, în minutul 87, au închis definitiv socotelile jocului, plecând acasă cu toate punctele posibile. Este prima înfrângere pentru CSM Lugoj în opt meciuri disputate în actuala ediţie de campionat.

“Din cauza problemelor financiare ale Clubului Sportiv Municipal, atitudinea băieţilor s-a schimbat radical faţă de etapele precedente. Diferenţa s-a făcut, practic, la moral, atitudine şi dorinţă de a juca şi câştiga”, a spus Adin Miron organizator de competiţii la CSM Lugoj.

Staff-ul grupării de pe Timiş a trimis în teren pe Filip David (portar), Filip Daniel, Radak, Miculescu (cpt.), Roşie, Lazea, Cuedan, Precupanu, Bozian, Velici, Szekely. În minutul 68 Olariu a intrat în locul lui Roşie şi Pădurariu în locul lui Szekely, iar în minutul 83 Mărmăneanu în locul lui Velici şi Marta în locul lui Cuedan.

Vineri, 27 octombrie, CSM Lugoj va juca în deplasare împotriva sibienilor de la AFC Hermannstadt 2, în etapa a zecea.

Fotbaliştii lugojeni nu şi-au primit indemnizaţiile pe ultimele două luni, la care se adaugă primele de joc.