diana puscasu foto: facebook.com

Diana Puşcaşu, atletă legitimată la Clubul Sportiv Şcolar Lugoj a reuşit o performanţă de excepţie pentru atletismul lugojean, câştigând titlul naţional la probe combinate.

Diana Puşcaşu, sportivă pregătită de profesorul Adrian Vrudnik, a adunat cele mai multe puncte după parcurgerea celor şapte probe din concurs, respectiv: 100 metri garduri, înălţime, aruncarea greutăţii, 200 metri, săritura în lungime, aruncarea suliţei şi 800 metri.

diana puscasu campioana nationala atletism

Diana Puşcaşu – titlul naţional la probe combinate

Diana Puşcaşu s-a clasat pe locul 1 la aruncarea greutăţii, săritura în lungime, pe locul 2 la 100 metri garduri, 200 metri, pe locul 3 la aruncarea suliţei şi 800 metri, respectiv pe poziţia a 4-a la săritura în înălţime, totalizând 4151 puncte.

Pe locul secund s-a clasat Ioana Nesteriuc, de la CSŞ Cluj, cu 4044 puncte, iar pe locul III, Adina Amzucu, de la Pndurii Tg. Jiu, cu 3999 puncte.
Proapăta campioană a categoriei junioare II, a declarat pentru Redeşteptarea:

” A fost un concurs palpitant, pentru că pâna la ultima probă clasamentul se poate schimba foarte uşor, astfel că a trebuit să fiu concentrată la fiecare probă. A fost obositor, au fost două zile de concurs, cu două reuniuni în prima zi şi una în cea de a doua. E foarte multă muncă în spatele acestei medalii şi mult sprijin din partea antrenorului şi familiei!”

Campionatului Naţional de atletism a fost găzduit de Complexul Sportiv ”Nicolae Dobrin” din Piteşti.

1 Comentariu on Rezultat excepţional! Diana Puşcaşu, campioană naţională la atletism, probe combinate