Recaşul – din nou lider, Făgetul – la a şaptea înfrângere

Divizia C

Recaşul şi-a recapătat poziţia de lider al Diviziei C, Seria a V-a, după ce a învins Bihorul Beiuş,

Divizia C

Recaşul şi-a recapătat poziţia de lider al Diviziei C, Seria a V-a, după ce a învins Bihorul Beiuş, formaţia care până la această etapă se afla pe prima poziţie a clasamentului.

Scorul a fost 5-0 în favoarea echipei pregătite de cosmin Petruescu, într-un meci considerat derby al seriei. Szabolcs Szekely a reuşit dubla în minutele 20 şi 30, stabilnd astfel scorul la pauză. În a doua repriză, Recaşul a condus ostilităţile pe teren pe tot parcursul ei, şi a reuşit să-şi fructifice ocaziile în minutul 75, când Steop a marcat pentru 3-0. Finalul de meci le-a aparţinut tot fotbaliştilor recăşeni, care şi-au majorat avantajul prin golurile lui Trandu şi Andronic, primul marcând din lovitură de la 11 metri.

Flacăra Făget a contabilzat în urma acestei etape a VII-a înfrângere din acest sezon. CFR Simeria, echipă considerată dificilă de către orice adversar din serie, a reuşit să încurce şi planurile Făgetului, aplicând trupei lui Marius Baciu un sec 4-0. Prin această victorie Simeria se clasează pe poziţia a VII-a clasamentului, la doar trei puncte diferenţă de ocupanta locului al III-lea. În schimb Făgetul a început să piardă contactul cu plutonul primelor opt echipe, rămânând în urma acestei etape pe poziţia a X-a a clasamentului, la patru puncte diferenţă de Jiul Petroşani şi FC Hundeoara, formaţii aflate în pe locurile 8 şi nouă.

Divizia D

CSM Lugoj, liderul neînvins al Diviziei D Timiş s-a deplasat sâmbătă la Progresul Gătaia, lanterna roşie a clamentului. Cum era de aşteptat, lugojenii s-au impus cu scorul de 3-1, chiar şi fără şapte jucători de bază în echipă.

Din motive personale sau accidentări au lipsit din angrenajul CSM-ului Belciug, Drimuş, Alexandru, Tudor Onae, Bota, Argatu şi Vânătu. Cu toate acestea, elevii lui Cosmin Stan au obţinut o victorie lejeră, prin dubla lui Bărburescu şi din minutele 5 şi 70 şi prin reuşita lui Barna cu trei minute înainte de expirarea timpului regulamentar.

CSM Lugoj se menţine astfel în fruntea clasamentului, cu 40 de puncte acumulate în urma a XIV etape.

Campionatul Judeţean

Etapa a XIII-a nu a adus schimbări semnificative în prima parte a clasamentului Seriei a III-a din Campionatul Judeţean de fotbal. Belinţul, Racoviţa şi Bazoşul au obţinut remize, cât să păstreze echilibrul seriei, cele trei aflându-se în continuare la egalitate de puncte pe podium.