Nu le priește deplasarea! Lugojenii, înfrânți la Cetate

Pe un teren tare și un vânt puternic, plutonul lugojean, condus de Cosmin Petruescu, nu au reușit să se impună vineri, 7 aprilie, în deplasare, în cadrul etapei a 19-a în Seria a IV-a din Liga 3, pe stadionul “Cetate” a devenilor, amfitrioană câştigând meciul cu scorul de 3-1 (2-1).

Duelul dintre CSM Lugoj și CNS Cetate a debutat cu o presiune aproape continuă asupra porții fotbaliștilor din Deva, buturile gazdei fiind de nenumărate ori sub asediul lugojenilor, care și-au creat nenumărate oportunități de a marca.

Nemulțumirile lugojenilor au început în minutul 19, când Dan Silaghi-Perju, angajat în stânga, a avansat talonat fiind de N ‘Doye, și s-a oprit brusc din acțiune, surprinzându-și oponentul pe picior greșit. Tragere clară de tricou cu ambele mâini, în suprafața de pedeapsă, fără însă ca arbitrul să indice punctul cu var.

La doar patru minute după incident, devenii au fructificat, în minutul 23, o centrare cu o lovitură de cap din careu, de la 6 metri, reușind să aducă primul punct pe tabela de marcaj.

Minutul 30 al meciului aduce al doilea gol pentru CNS Cetate, mingea fiind trimisă în plasa lugojenilor de către senegalezul Ousmane N’Doye.

Handicapul a fost redus de fotbalistul devean Agache care, sub presiunea lui Precupean, a înscris în propria poartă: 2-1.

În mitanul secund, lugojenii au găsit pe teren o echipă timidă și au continuat să își creeze ocazii prin Bozian – de două ori, și prin Silaghi-Perju sau Miculescu, însă frustrarea oaspeților s-a manifestat din nou în minutul 53 atunci când Cornea l-a placat pe Marta iar centralul a rămas din nou imperturbabil. Supărarea vizitatorilor de pe malurile Timișului a continuat și la stoparea unui atac al lui Silaghi-Perju, când s-a semnalizat ofsaid.

În minutul 73, CNS Cetate reușește să înscrie în poarta elevilor lui Petruescu pentru a treia oară, din clinciul de la marginea careului de 6 metri, fluierul finalului de partidă a adus lugojenilor prima înfrângere din această lună, cu un scor de 3-1.