Nou-promovatele Belinţ şi Ghiroda au făcut spectacol în Divizia D Timiş

fotbal judetAC Belinţ, nou-promovata în cel de-al patrulea eşalon fotbalistic a reuşit în etapa cu numărul cinci o victorie importantă pe teren propriu, în faţa echipei AC Deta, cu scorul de 3-1.

fotbal ripanCosmin Ripan, golgeterul de anul trecut din Campionatul Judeţean a fost jucătorul meciului pentru formaţia din Belinţ. Acesta a reuşit să deschidă scorul în minutul 30 pentru echipa gazdă, care a intrat la pauză cu un avantaj minim.

Oaspeţii au egalat în minutul 53 prin Marcu. Zece minute mai târziu, acelaşi Ripan a fost faultat în careu, iar lovitura de pedeapsă a fost executată de Terec, care a dus scorul la 2-1.

Cu aproximativ un sfert de oră înainte de fluierul de final, Cosmin Ripan s-a evidenţiat din nou, fiind coautor la reuşita lui Ilie, care a stabilit scorul final de 3-1.

În cadrul aceleiaşi etape, o altă nou-promovată, Ghiroda, a făcut scor în faţa formaţiei Flacăra Arsenal Făget, pe care a învins-o cu 6-0.