Metalurgistul Cugir, oţel moale în faţa lugojenilor! CSM câştigă la diferenţă: 4-1

CSM Lugoj a câştigat la scor partida cu Metalurgistul Cugir, contând pentru etapa a şasea din seria a IV-a a Ligii a III-a. Fotbaliştii, conduşi de pe banca tehnică de Cosmin Petruescu, s-au impus pe Stadionul Tineretului, cu 4-1 (1-1).

Lugojenii au deschis balul în minutul 4 prin reuşita lui Precupanu. Opt minute mai târziu, gazdele puteau majora scorul prin Vlădia, care a ratat dintr-o poziţie bună, din careul mic. Un sfert de oră mai târziu, Poiană nu reuşeşte să-l păcălească pe portarul oaspete cu un şut de la 15 metri. Oaspeţii forţează jocul, preiau iniţiativa şi în ultimul minut al primei părţi a întâlnirii, obţin o lovitură de pedeapsă, pe care o şi transformă.

Repriza a II-a fotbaliştii de la CSM intră pe teren mult mai hotărâţi şi la fel ca la începutul partidei, modifică scorul pe tabela de marcaj, după patru minute de joc, prin acelaşi Precupanu. După alte 14 minute, Vlădia înscrie cu capul din careul mic, mingea centrată dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. În minutul 31, Ardelean, introdus pe teren în locul lui Mînecan, trimite pe lângă poartă, în cea mai mare ocazie a meciului, mingea primită de la Stoichescu, scăpat singur cu portarul. Finalul aparţine trupei lui Petruescu, care închide partida prin golul lui Porcescu, cu câteva minute înaintea fluierului final al întâlnirii.

Prin această victorie, formaţia de pe Timiş a ajuns la a patra victorie consecutivă, adunând 12 puncte în clasament.

Pentru Lugoj au jucat Iordache, Miculescu, Loga, Mînecan, Velcotă, Dobricean, Precupanu, Rotea, Vlădia, Roşie, Poiană. Au făcut schimbările Porcescu în locul lui Dobricean, Stoichescu în locul lui Poiană, Ardelean în locul lui Mînecan şi Dobra în locul lui Loga.

În următoarea etapă lugojenii vor juca tot pe teren propriu, împotriva lui Minerul Motru. Partida va avea loc vineri, 9 octombrie, de la ora 15.