Medalie de bronz pentru Alexandra Mazilu la Cupa Europei care a aliniat la start 400 de participanţi

DSC 0265Alexandra Mazilu, judoka legitimată la CSŞ Lugoj a câştigat medalia de bronz la Cupa Europei, competiţie ce s-a desfăşurat la Piteşti, duminică, 28 aprilie.

DSC 0265

Medalia câştigată de Alexandra este prima la o competiţie de o asemenea anvergură, în care participarea a fost una numeroasă, prezentându-se la start aproximativ 400 de participanţi din 19 ţări.

În primul tur Alexandra a fost învinsă de o sportivă din Brazila, care a fost şi învigătoarea categoriei 70 kg, sportiva din Lugoj ajungând în recalificări, unde a trecut de o sportivă din Croaţia, apoi de una din România, urcând pe treapta a III-a a podiumului.

„Pentru Alexandra Mazilu competiţia este una destul de importantă, la care nu a mai participat până în acest an. Însă ne pregătim, tocmai de aceea mergem la cupe şi la turnee internaţionale”, a declarat Andreea Olteanu, antrenoarea Alexandrei Mazilu.

La competiţie a fost deplasat şi Răzvan Dima, sportiv care însă nu a reuşit să se claseze pe podium.

Următoarea întrecere internaţională la care Alexandra va participa este Campionatul Balcanic din Macedonia. La această competiţie, Alexandra urcat anul trecut pe prima treaptă a podiumului.