Medalie de bronz pentru Alexandra Mazilu la Campionatul Naţional de judo U 21

DSC 0265Alexandra Mazilu (+75 kg), sportiva legitimată la CSŞ Lugoj confirmă forma bună în care se află, câştigând o nouă medalie la Campionatul Naţional de judo U 21, care a avut loc în acest weekend la Deva.

Mondial

DSC 0265

Sportiva de la CSŞ Lugoj a obţinut bronzul la U 21 la prima participare la acest nivel, după ce în 2013 a mai câştigat două medalii de aur, la Campionatul Naţional U 18 şi la cel şcolar, în cadrul aceleiaşi categorii.

Întrecerea de la Deva a fost una destul de dificilă. După ce în primul tur a stat, au urmat trei meciuri, unul în care a învins-o pe o sportivă de la Liberty Oradea, al doilea meci l-a pierdut în faţa unei sportive de la Cluj, colegă cu ea la lot, cea care a câştigat în final titlul de campioană naţională, iar pentru medalia de bronz s-a bătut cu o sportivă de la Miercurea Ciuc de care a trecut fără probleme.

„A avut ghinion deoarece a nimerit chiar în aceeaşi serie în care s-a aflat şi campioana naţională. Dacă ar fi nimerit în cealaltă serie, cu siguranţă s-ar fi aflat în finală. Dar este bine oricum pentru ea, având în vedere că are doar 14 ani şi a luptat cu sportive de 20 de ani”, a declarat Andreea Olteanu, profesoara sportivei.

La finalul acesti săptămâni, Alexandra va participa în premieră la o competiţie continentală, Cupa Europei.

Deşi anul trecut a câştigat medalia de aur la Cupa Balcanică, la categoria U 15, de data aceasta nu va fi o întrecere uşoară, ţinând cont de anvergura ei şi de faptul că va participa la o categorie superioară faţă de anul trecut – U18.