"> Lugojul are o campioană naţională la suliţă – Redeșteptarea

Lugojul are o campioană naţională la suliţă

Ziua şi medalia pentru secţia de atletism a Clubului Sportiv Şcolar Lugoj care a reuşit marţi, 23 iunie, să obţină încă un titlu naţional şi o medalie de aur la Campionatul Naţional pentru copii, ce a avut loc în primele două zile ale acestei săptămâni, la Bucureşti.

După ce Miruna Pricop s-a impus luni la concursul de triatlon, în a doua zi a competiţiei a venit rândul tinerei atlete Andrada Vânătu, de doar 11 ani, să urce pe prima treaptă a podiumului de premiere, de această dată, la întrecerea de la suliţă, pe care a aruncat-o la 29,62 metri.

“Andrada şi-a depăşit recordul personal aruncând cu 4 metri mai mult. Ea a mai reuşit în acest an să se impună şi la Campionatul Naţional de sală”, a precizat profesorul Adrian Vrudnik, antrenorul atleţilor lugojeni.

Vânătu a urcat pe podium şi la întrecerea de la ciocan, unde a obţinut al doilea rezultat al clasamentului final, trecându-şi în palmares şi titlul de vicecampioană la această probă.
“A fost o competiţie reuşită în care am obţinut două medalii de aur şi una de argint”, a spus Vrudnik.