Lugojeanul Denis Berciu, medalie de bronz la Cupa României la box

Secția de box a Clubului Sportiv Municipal Lugoj a obținut un rezultat notabil la Cupa României la box ce a avut loc în perioada 19-22 aprilie la Bacău.

Pugilistul Denis Berciu, de 17 ani, antrenat de Ștefan Gomoescu, a cucerit pentru a doua oară consecutiv medalia de bronz, într-un meci contând pentru semifinala competiției.

Lugojeanul, elev al Colegiului „Valeriu Braniște”, a boxat la categoria 91 kg.

Acesta a pierdut la limită în fața lui Cristian Filip, campion național și vicecampion european și component al lotului de tineret al României.

„Denis Berciu a boxat contra unui adversar redutabil, disputa din semifinale fiind considerată finala categoriei. Lupta din ring a fost foarte strânsă, sportivul nostru cedând la puncte în fața unui sportiv care a câștigat toate meciurile prin KO tehnic. Felicit sportivul pentru modul cum a evoluat”, a declarat Ștefan Gomoescu.

Denis Berciu, elev al Colegiului Valeriu Braniște

Denis Berciu a mai câștigat medalia de bronz a Cupei României anul trecut, dar cea mai bună performanță a sa la această competiție a fost în 2014 când a urcat pe prima treaptă a podiumului de premiere.

La Cupa României din acest an au participat 120 de sportivi din centre puternice precum Alba Iulia, Bacău, București, Constanța, Craiova, Iași, Reșița, Sighetul Marmației și Timișoara.