Lugojeanul Cosmin Gruescu şi timişoreanul Dan Cristurian au câştigat Cupa Besta la tir cu arcul

DSC 0106Ocolul Silvic Lugoj a găzduit astăzi prima ediţie a Cupei Besta la tir cu arcul, competiţie la care s-au prezentat 19 participanţi de la cluburi din Lugoj, Reşiţa şi Arad. Competiţia a fost una reuşită, iar la final toţi participanţii au gustat din nelipsitul ceaun.

Mondial

Întrecerea s-a desfăşurat la două categorii compound şi tradiţional, la prima podiumul fiind ocupat, în ordine de  Cosmin Gruescu- locul I cu 299 de puncte, Cristian Todros- locul al II-lea cu 263 de puncte şi Emanuel Iacob- locu locul al III-lea cu 261 de puncte. La tradiţional, pe locul I Dan Cristurian, cu 207 puncte, locul al II-lea Bogdan Calaţean, cu 392 de puncte, iar locul al III-lea Andrei Iulian.

Dan Cristurian, câştigătorul categoriei tradiţional, a obţinut titluri de campion şi vicecampion naţional la 3 D şi chiar campion european la biatlon, alergare şi tragere cu arcul. ” A fost prima ediţie a acestui concurs, dar nu ultima. Sperăm ca la următoarea să fim mai mulţi şi să fie popularizat acest sport, care este unul aparte. Chiar dacă am căştigat concursuri la nivel naţional, acesta nu a fost unul lejer pentru mine”, a declarat acesta.

La compoud, câştigătorul a fost lugojeanul Cosmin Gruescu, organizatorul evenimentului, care a afirmat. „Fără falsă modestie considerăm această competiţie o reuşită. Trag pe un sistem care mă avantajează şi nu am putut să mă abţin să nu particip” .