Înfrângere! CSM Lugoj a pierdut meciul cu Unic Piatra Neamț după ce a condus cu 2-0 la seturi

Echipa de volei CSM Lugoj, a jucat sâmbătă, 12 aprilie, în deplasare cu Unic Piatra Neamț, faza a treia din play-off pentru locurile 7-8. Echipa din Piatra Neamț a pornit ca favorită în acest meci, fiind pe locul 7 în clasament, cu  două puncte în fața echipei din Lugoj.  Cu toate acestea fetele noastre au luptat și au reușit să conducă cu 2-0 la seturi, dar spre final au cedat în fața echipei gazdă.

Primul set a fost deschis de echipa oaspete care a condus fără probleme jocul impunându-se cu scorul de 6-2, 16-10, pentru ca pe final să câștige setul cu 25-21.  În setul doi, moldovencele au deschis scorul, iar jocul a fost unul destul de echilibrat în primele minute, după care echipa din Piatra Neamț, a revenit conducând cu 8-6, 16-14. Fetele noastre nu s-au lăsat intimidate și au  preluat conducerea pe finalul setului cu 22-18 pentru ca mai apoi să-și adjudece și cel de-al doilea set cu scorul de 25-22.  Setul trei a început în aceeași notă. Echipa din Piatra Neamț a condus în prima parte a setului cu 6-5, 13-12, după care lugojencele au preluat conducerea cu 16-13, iar spre finalul partidei lucrurile s-au complicat puțin pentru echipa de pe Timiș, care a fost egalată la 22, și condusă 23-24,  iar moldovencele și-au adjudecat setul cu 25-23.  Setul patru a debutat destul de strâns, după care Unic Piatra Neamț s-a impus în fața lugojencelor cu 10-5, 16-9 și au câștigat și setul patru cu scorul de 25-18.  Setul decisiv a fost dominat de moldovence, care au condus jocul cu 6-3, 8-4, câștigând setul cu 15-10.

CSM Lugoj a intrat pe teren  cu Diana Tătaru, Laura Lungu, Ionela Canea, Ivana Radonjic, Milica Trojancevic, Daniela Lupescu. Libero: Milena Matic.

Următorul meci dintre CSM Lugoj și Unic Piatra Neamț se va disputa în 26 aprilie în sala sporturilor „Ioan Kunst Ghermănescu” din Lugoj.