Handbaliștii de la CSM Lugoj, două victorii consecutive într-o săptămână

MondialHandbaliștii de la Clubul Sportiv Municipal Lugoj au legat două victorii consecutive într-o săptămână, în cadrul Campionatului Județean Timiș.

Echipa condusă de pe banca tehnică de profesorul Dorel Pavel a evoluat joi, 31 octombrie, pe teren propriu în cadrul etapei a patra, în compania formației Leu Giarmata, iar duminică 3 noiembrie, în etapa cu numărul cinci, la Lovrin, cu Știința.

În primul joc, susținut acasă, în Sala sporturilor Lavinia Miloșovici, CSM Lugoj s-a impus la o diferență confortabilă de 11 goluri, cu 34-23, după ce la pauză oaspeții au avut un avantaj de un gol, 14-15.

În prima repriză lugojenii au început jocul mai relaxați, dar și-au revenit după pauză, când au preluat controlul partidei și au reușit să blocheze acțiunile ofensive ale oaspeților.

“În prima repriză nu ne-am regăsit, am început relaxat și am mers din egal în egal, apoi la un gol diferență și în final cei de la Giarmata au avut un punct avans. Am avut o discuție la pauză cu jucătorii în vestiar, au înțeles ce le-am transmis și repriza a doua a arătat cu totul altfel. Ne-am impus jocul nostru, am anihilat toate acțiunile adversarilor și asta s-a văzut și pe tabela de marcaj, la final noi am condus cu 11 goluri. O contribuție importantă a avut-o Pelepeți în poartă, mai ales în repriza secundă. Publicul nostru ne-a încurajat tot timpul și le-a plăcut spectacolul nostru din repriza a doua”, a explicat Dorel Pavel.

Au intrat pentru Lugoj, portarii Streitmatter, Pelepeți și Niculescu și jucătorii Căprariu (3 goluri), Miclăuș (6), Crâc (4), Drăgan (7), Gârda (3), Costea (6), Domotor (5), Varcalin, Blidariu.

Trei zile mai târziu, lugojenii aveau să bifeze încă o victorie, de data aceasta în deplasare, la Lovrin, unde echipa locală Știința a cedat cu 28-27. La pauză, CSM Lugoj, a condus cu 12-9.

“În prima repriză am dominat, gazdele nu ne-au pus probleme. A urmat în repriza a doua o cădere a acțiunilor noastre ofensive, după ce am condus și cu cinci goluri, la un moment dat, ceea ce a permis celor de la Lovrin să se apropie de noi, la un gol, în finalul partidei. Totuși am reușit să ne menținem avantajul pe tabelă, chiar dacă am evoluat minute bune în patru oameni și cu toate că ei au avut șapte lovituri de la șapte metri, iar noi numai două”, a spus Dorel Pavel.

CSM a jucat cu Pelepeți-Streitmatter-Niculescu în poartă, iar pe teren au alergat Căprariu (2 goluri), Miclăuș (10), Drăgan (2), Gârda, Costea (10), Domotor (4), Varcalin, Blidariu.

În clasament CSM Lugoj ocupă primul loc, cu șapte puncte, la egalitate cu HC Giroc. Lugojenii au trei victorii consecutive și un egal.