Hai că nu e rău! 2-2 la debut cu Performanța Ighiu, una din favoritele la promovare din Liga III-a

O tabelă înțepenită încă dinainte de încălzire (din motive de lipsă cheie lacăt)  avea să prezică scorul final al întâlnirii dintre CSM Lugoj și Performanța Ighiu, 2-2, după 2-1 la pauză.

O performanță a elevilor lui Cosmin Petruescu, antrenor ce a avut curajul să repornească la drum cu o echipă aproape în totalitate nouă, mult mai tânără ca cea de anul trecut, dar parcă și mai frumoasă. Asta în contrast cu un gazon din ce în ce mai îmbătrânit și urât, un factor dezolant din punctul de vedere al jocului, lucru resimțit de ambele formații și comentat doar de oaspeți. Cei care nici nu concepeau să plece fără toate punctele de la Lugoj, mai ales după ce în vară au plecat cu doi dintre cei mai buni jucători ai echipei timișene, Vlădia și Poiană. Ultimul într-un club select al jucătorilor de la Ighiu care au trecut și pe la formații de primă ligă, alături de Keita, Himcinschi și Szekely.

De aici au pornit datele meciului, mai mult chiar cu un plus la capitolul talie, tot în dreptul oaspeților, lucru vizibil în prima parte a jocului la fazele fixe. Acolo unde lugojenii au tremurat serios, dar din fericire nu s-au ales decât cu un gol, primit devreme, în minutul 2. Cei peste 500 de spectatori au avut un deja-vu cu turul trecut, 0-3 foarte rapid, însă de această dată, așa cum am menționat, avem o altă echipă. Mai nărăvașă și mai pragmatică, două faze bune de poartă concretizate în tot atâtea goluri.

Statistica i-a reținut așadar pe Himcinschi, în minutul 2 (urât start de meci!), respectiv Boia, minutul 31 și Silaghi Perju, minutul 42.  Cum barele nu punctează, oaspeții având două astfel de situații, CSM Lugoj a intrat în avantaj la pauză. Fragil și demontat de același Himcinschi în minutul 51, după două respingeri anemice ale apărării lugojene, una de pe linia porții.

”A fost un joc bun, disputat, se putea întâmpla orice. Cred că am dominat, am avut multe ocazii, dar gazdele au o echipă solidă. Cred că și terenul a fost astăzi un impediment, avem forță de exprimare, am avut și sincope. Au venit 12 jucători și suferim la capitolul omogenitate”, a precizat Adorian Himcinschi, antrenor Performanța Ighiu.

”Am dominat finalurile de repriză, astfel că puteam spera la victorie, dar dacă este să ne luăm după situațiile avute de oaspeți în prima parte a jocului rezultatul poate părea echitabil. A fost un joc bun împotriva unei echipe cu un buget impresionant, sigur favorita principală la promovare. Noi avem o echipă întinerită considerabil, am transferat o serie de jucători tineri, fără experiență competițională, dar trebuie să completăm acestea cu dorința de afirmare. E nevoie de răbdare și înțelegere”, a declarat tehnicianul CSM Lugoj, Cosmin Petruescu.

CSM Lugoj: Păduraru, Roşie (min. 56, Horcea), Miculescu, Drăghici, Lazea, Ciubotariu, Marta (min. 56, Olariu), Precupanu, Drăgoescu (min. 56, Livan), Silaghi-Perju (min. 73, Rus), Bozian.

CSM Lugoj are programat, etapa viitoare, un joc în deplasare la Millenium Giarmata, după schimbarea Tabelei Berger prin retragerea formației Mureșul Vințu de Jos.