DSC 0449Duminică, 15 septembrie, de la ora 13:30 a avut loc finala “Cupei CSM Lugoj 2013”, care le-a adus față în față pe cele mai bune două echipe participante la turneu și anume Tent Obrenovac și gazdele de la CSM Lugoj.

Mondial

Lugojencele au început bine setul întâi, dar pe fondul unor greșeli în lanț au cedat primul set cu 25-23 după ce au condus 23 -21. Setul doi a fost pe muchie de cuțit, sârboaicele fiind la conducere mai tot timpul, lugojencele reușind de această dată o revenire spectaculoasă și câstigând setul cu 27-25 după ce au fost conduse 24 -21. În setul trei sârboaicele au dominat partida iar scorul s-a încheiat 15-25, iar setul patru s-a disputat la fel sârboiacele învingând echipa lugojeană cu 25-17. Astfel meciul s-a încheiat 3-1 pentru echipa Tent Obrenovac.

“ Turneul a fost unul bun, cu faze de joc spectaculoase, momente prin care am trecut, mai bune mai rele, dezechilibre, reveniri, lucruri care se întâmplă în mod normal într-un meci oficial. Din păcate avem iarăși patru jucătoare noi și trebuie să o luăm din nou de la capăt cu creerea unor mentalități și înțelegerea unor momente de joc. Acesta este tributul pe care îl plătim pentru că nu reușim să păstrăm o echipă cât de cât omogenă. Echipa nu are rezerve la nivelul titularelor, lucru pe care anul trecut l-am avut la dispoziție , iar în momentele grele nu avem jucătoare care să suplinească jocul prost al titularelor”, a declarat Paul Bogdan antrenorul principal al echipei de volei Lugoj.

Echipa sârbă a reuși să se impună cu scorul de 3-2 în fața adversarei Universitatea Craiova, iar în cel de-al doilea meci disputant cu Universitatea Cluj, sârboaicele au câștigat cu 3-1.

„A fost un meci bun în care ambele echipe am dat tot ce-am avut mai bun. Au fost mai bune s-au impus și asta e capul sus și mergem mai departe”, a declarat căpitanul echipei de volei, Diana Tătaru.

Săptămâna viitoare în sala I.K. Ghermănescu din Lugoj va avea loc Cupa Balcanică care va reuni echipele CSM Lugoj, Beșiktaș din Turcia și Železničar din Serbia.