MondialSala sporturilor „Ioan Kunst Ghermănescu” a găzduit vineri, 19 septembrie, de la ora 20.30 cel de-al doilea meci al echipei lugojene în compania celor de la SCMU Craiova. Meciul a fost unul destul de dificil și jucat la limită, însă după cinci seturi echipa gazdă și-a adjudecat victoria.

CSM Lugoj a debutat în forță în primul set conducând cu scorul de 8-5, 16-10, impunându-se la finalul setului cu scorul de 25-17. Setul al doilea a început în aceeași notă optimistă, fetele antrenate de Valerijan Luka conducând echipa Craiovei cu 16-11, însă pe fondul unor greșeli repetate au pierdut setul cu scorul de 23-25. În setul trei echipa lugojeană a depășit șocul după pierderea setului doi și a dominat Craiova cu scorul de 8-4 și 16-8, câștigând setul detașat cu scorul de 25-13. Setul patru le-a găsit pe lugojence la conducere până spre mijlocul acestuia când din nou jucătoarele noastre au comis mai multe greșeli în avantajul adversarelor care au profitat de fiecare ocazie și s-au impus cu scorul de 25-17, ducând astfel meciul în set decisiv. Impulsionate și susținute de suporteri lugojencele au preluat conducerea și și-au adjudecat victoria cu 15-13, meciul dintre cele două formații încheindu-se cu scorul de 3-2 la seturi.

„A fost un meci dificil pentru că singuri ni l-am făcut dificil. Facem niște greșeli copilărești, intrăm în panică fără rost, însă încet trebuie să se sudeze lotul, lucru ce se va întâmpla după mai multe meciuri. Avem momente când jucăm foarte frumos, dar și momente când jucăm prost ”, a declarat Valerijan Luka, antrenorul echipei CSM Lugoj.