FOTO-VIDEO! Victorie pentru CSM Lugoj în primul meci oficial al Cupei României

CSM Lugoj s-a impus în fața echipei nou promovate CSM Satu Mare cu scorul de 3-0

Echipa de volei CSM Lugoj, antrenată de Valerijan Luka a disputat sâmbătă, 4 octombrie de la ora 18:30 în sala sporturilor „Ioan Kunst Ghermănescu” primul meci oficial al Cupei României la volei feminin în compania echipei nou promovate CSM Satu Mare. Formația lugojeană a pornit în acest meci ca favorită având publicul de partea ei și nu a dezamăgit câștigând meciul în fața adversarelor cu scorul de 3-0.

Primul set a fost destul de echilibrat iar echipa oaspete a condus în primele minute de joc cu scorul de 6-3, 8-4, însă lugojencele nu s-au lăsat intimidate și au preluat conducerea cu 16-14, pentru ca mai apoi să câștige primul set al partidei cu scorul de 25-21. Setul doi a fost dominat de CSM Lugoj care a condus pe tot parcursul jocului  cu 8-7, 16-13 câștigând pe final cu scorul de 25-19. Setul al treilea s-a disputat în aceeași notă. Echipa lugojeană nu a coborât ștacheta impunându-se cu 16-10 și câștigând setul cu scorul de 25-22.

„Singurul lucru de care sunt mulțumit în această partidă este scorul și faptul că am reușit să batem cu 3-0, de asta aveam nevoie. Din păcate avem momente în care pierdem niște mingi ușoare, încă jucătoarele nu se concentrează foarte bine au intrat în meci cu gândul că vom câștiga oricum. Satul Mare este o echipă care are patru jucătoare străine cu experiență, așteptăm returul, mergem să luăm un set și să ne calificăm mai departe.”, a declarat Valerijan Luka, antrenorul echipei de volei CSM Lugoj.

Returul Cupei României se va disputa în 11 octombrie în deplasare la Satu Mare, iar în 15 octombrie jucătoarele antrenate de Valerijan Luka vor debuta în Campionatul diviziei A1 la volei feminin pe teren propriu în compania echipei din Târgu Mureș, antrenată de Paul Bogdan.