FOTO-VIDEO Beșiktaș Istambul câștigă Cupa Balcanică! Lugojul se mulțumește cu medalia de argint

voleiFinala Cupei Balcanice, s-a desfășurat duminică, 22 septembrie, de la ora 19 în sala "Ioan Kunst Ghermănescu" din Lugoj. Meciul s-a disputat între CSM Lugoj și Beșiktaș Istambul, care a dominat aproape toată partida. Lugojencele au făcut cu greu fața echipei adverse care s-a impus încă din primul set cu scorul de 25-11.

voleiFinala Cupei Balcanice, s-a desfășurat duminică, 22 septembrie, de la ora 19 în sala „Ioan Kunst Ghermănescu” din Lugoj. Meciul s-a disputat între CSM Lugoj și Beșiktaș Istambul, care a dominat aproape toată partida. Lugojencele au făcut cu greu fața echipei adverse care s-a impus încă din primul set cu scorul de 25-11.

Echipa turcă a fost mai tactică și mult mai sincronizată fața de echipa noastră astfel încăt a reușit să conducă și setul doi cu 12-5, apoi fetele lui Paul Bogdan au revenit și au egalat la 16, după care din cauza unor greșeli individuale au cedat setul cu scorul de 25-22.

Setul al treilea a început timid pentru CSM Lugoj, care au fost conduse cu 16-6 de echipa adversă, scor care le-a descurajat pe fetele noastre. Beșiktaș a dominat finala Cupei Balcanice și s-a impus cu scorul de 25 la 14 în setul trei, clasându-se astfel pe prima treaptă a podiumului.

În urma înfrângerii de duminică seara, echipa lugojeană a obținut medalia de argint, iar locul III a fost adjudecat de echipa sârbă Zeleznicar, care a pierdut ambele meciuri.

Publicul lugojean a fost și de această dată alături de echipa de volei, pe care a susținut-o până la finalul acestei Cupei Balcanice.