[FOTO] CSM Lugoj pierde în ultimul minut dintr-un penalty controversat

CSM Lugoj a pierdut, marţi, 25 august, pe stadionul municipal, calificarea în faza următoare a Cupei României, la fotbal, ediţia 2015-2016 în faţa formaţiei UTA, pe care în urmă cu patru luni o învinsese în campionatul ligii a treia, seria a IV-a.

Scorul final 2-1 (1-1), pentru oaspeţi, stabilit în ultimul minut de prelungiri ale partidei, după un penalty, dictat de arbitru, la un presupus fault în careul mic, pe o fază de joc a celor din Arad şi transformat de Szekely, fostul atacant al lui ACS Poli Timişoara, a stârnit indignarea spectatorilor prezenţi în număr mare, care i-au huiduit pe adversari, câteva minute bune.

În schimb echipa lugojeană a primit aplauze la scenă deschisă, după ce a reuşit aproape o repriză să reziste pe teren cu nouă jucători de câmp, şi spre finalul întâlnirii în opt oameni.

Mînecan a primit roşu pentru cumul de cartonaşe galbene în minutul trei al părţii a doua a întâlnirii, la un fault asupra unui advesar şi Ardelean în finalul timpului regulamentar de joc tot pentru două cartonaşe galbene.

Golul lugojenilor a fost înscris de Vlădia din lovitură de la 11 metri, cu zece minute înainte de sfârşitul primei reprize, care a reușit astfel să restabilească egalarea, după ce UTA a deschis scorul în minutul 16, al întâlnirii.

“Chiar dacă nu am obţinut calificarea, consider că am făcut un joc bun şi prin ocazile clare din prima şi a doua repriză puteam să câştigăm. Am jucat fără un om pe teren din primele minute ale reprizei a doua, apoi fără doi la final şi acest lucru şi-a spus cuvântul. Ne era greu să continuăm aşa în prelungiri. Am întâlnit o echipă de eşalon superior şi cred că prin jocul nostru nu am dezamăgit publicul”, a spus profesorul Cosmin Petruescu.

Cele mai clare ocazii le-au avut Precupan, Miculescu şi Ardelean în prima repriză şi iarăşi Miculescu şi Precupan au trecut pe lângă gol în partea a doua.

CSM Lugoj a început partida cu Rusu, Precupanu, Loga, Miculescu, Buliga, Dobriceanu, Mînecan, Vlădia, Ardelean, Poiană, Stoichescu. Au mai intrat Vînătu, Socaci, Velcotă.