[FOTO] CSM Lugoj, locul opt în clasamentul Diviziei A1 la final de sezon 2014-2015

Ultima partidă din sezonul regulat 2014-2015 a avut loc sâmbătă seara, cu începere de la ora 18:00, la Sala Sporturilor „Ioan Kunst Ghermănescu” din Lugoj, acolo unde fetele antrenate de Valerijan Luka au dat piept jucătoarelor de la CSM Târgoviște

MondialUltima partidă din sezonul regulat 2014-2015 a avut loc sâmbătă seara, cu începere de la ora 18:00, la Sala Sporturilor „Ioan Kunst Ghermănescu” din Lugoj, acolo unde fetele antrenate de Valerijan Luka au dat piept jucătoarelor de la CSM Târgoviște. Deși rezultatul era unul previzibil, meciul fiind unul mai degrabă de pregătire pentru playoff, fanii veniți în număr mare la sala de pe strada Timișorii au fost mulți și fericiți la culme atunci când crainicul a anunțat rezultatul partidei dintre Blaj și Satu Mare, 3 la 0, scor ce a însemnat ocuparea definitivă a locului opt de către lugojence.

Pe seturi, meciul s-a desfășurat aproape complet sub conducerea oaspetelor, deși în primele părți ale acestora, lugojencele au ajuns în frunte la primele time-out-uri tehnice. Setul întâi s-a terminat cu scorul de 19 la 25 (8-7; 14-16), lugojencele ținând pasul cu Târgoviște, dar nefiind în stare să se apropie îndeajuns încât să le pună în dificultate pe jucătoarele de pe cealaltă parte a fileului.

În setul al doilea, scor 20 la 25 (8-5; 13-16), lucrurile au stat la fel, în ciuda ambiției, lugojencele fiind nevoite să cedeze spre final de set punctele în favoarea oaspetelor. În setul cu numărul trei, arbitrii au fost huiduiți spre final din cauza unor puncte discutabile, însă scorul a fost în final tot în favoarea târgoviștencelor, 19 la 25 (8-7; 12-16).

„A fost un sezon greu, deoarece după părerea mea, echipele din zona 5-12 s-au cam echilibrat ca valoare. Ne bucurăm foarte mult că am ajuns să scăpăm de emoțiile pe care ni le oferea playout-ul, am reușit să ne clasăm pe locul opt în playoff, sunt foarte bucuroasă pentru acest lucru. Am încercat acum să luăm măcar un set, un punct, nu am reușit astăzi, dar sperăm ca în playoff să reușim să ne plasăm mai sus de locul opt”, a declarat Ionela Canea, căpitanul echipei CSM Lugoj.

Valerijan Luka a explicat că emoția pe care fanii și lotul au simțit-o până la penultimul joc, cea referitoare la rămânerea sau nu a echipei în primele opt din România, s-a datorat accidentărilor pe care două jucătoare le-au suferit la începutul competiției.

„A fost și greu, și frumos, fetele meritau mai mult și spun că, dacă nu se întâmplau la începutul campionatului ghinioanele pe care le-am avut, cu accidentările bulgăroaicelor, era mult mai ușor. Așa, am așteptat până în ultima etapă ca să prindem ultimul tren și spun că meciul care a fost la Iași a fost un meci pregătit bine, în care fetele au jucat bine și îmi pare bine pentru ele și tot Lugojul că ne-am calificat în primele opt în țară”, a declarat pentru Redeșteptarea Valerijan Luka, tehnicianul formației lugojene.

Deși astăzi s-a jucat ultima partidă din sezonul regulat al campionatului Diviziei A1, formația din orașul de pe Timiș nu are prea mult timp de odihnă. Primul meci din playoff are loc sâmbăta viitoare, 21 martie, când jucătoarele noastre fac deplasarea la București, acolo unde vor întâlni echipa Dinamo Romprest, ocupanta locului 5 la finalul sezonului regulat.