[FOTO] CSM Lugoj, debut de 2015 cu victorie pe teren propriu contra Clujului

Jucătoarele lui Valerijan Luka au făcut un meci bun, reușind să se impună împotriva clasatei de pe locul 12 în clasamentul actual al diviziei A1

MondialPrima partidă disputată de echipa de volei CSM Lugoj pe teren propriu în returul de campionat, meci ce a avut loc sâmbătă seara, cu începere de la ora 18:30, a însemnat și prima victorie din acest an a lugojencelor. Jucătoarele lui Valerijan Luka au făcut un meci bun, reușind să se impună împotriva clasatei de pe locul 12 în clasamentul actual al diviziei A1.

Scorul pe seturi a fost 25-14 (8-5; 16-8) în setul întâi, 25-22 (8-6; 16-13) în setul al doilea și 25-18 (6-8; 16-13) în ultimul set al meciului. Partida a fost în mare parte dominată de echipa din Lugoj, clujencele fiind totuși un adversar considerat „greu” de tehnicianul sârb Luka. La mijlocul setului întâi, din cauza unor vociferări pe care arbitrii le-au considerat în afara regulamentului, antrenorul oaspetelor a fost sancționat cu un cartonaș galben.

„A fost un meci greu, un meci de campionat pe care trebuia să îl câștigăm neapărat. Am jucat bine, dar am avut și greșeli la preluare pe care nu ni le-a provocat nimeni. De la meciul următor vrem tot o victorie, mai ales că ne batem cu adversarele direct pentru locul opt în clasament”, a declarat pentru Redeșteptarea Valerijan Luka, antrenorul echipei CSM Lugoj.

Următorul meci al lugojencelor are loc în ultima zi a lunii ianuarie, când jucătoarele noastre vor face deplasarea la Craiova, echipa din Bănie fiind clasată pe locul 10 în actualul clasament. În ultimul meci dinaintea celui cu U Cluj, CSM Lugoj a pierdut partida debutului de retur la Târgu Mureș, într-un meci cu doar trei seturi împotriva Medicinei.

1 Comentariu on [FOTO] CSM Lugoj, debut de 2015 cu victorie pe teren propriu contra Clujului

1. Ce zice fanul numărul 1 al echipei?. Mirare că a rămas până la finalul jocului. Totuși, nicio declarație de la acest personaj?.