Fotbal de la mic la…mic! Divizia D, campionatul județean și campionatul municipal

MondialCSM  Lugoj începe încet – încet să-și dea drumul la joc și după egalul reușit în penultima etapă la Deta, sâmbătă, 19 octombrie, s-a impus clar pe teren propriu în fața unei echipe bune a Diviziei D, Unirea Tomnatic, locul 6 în clasament.

Lugojenii au învins cu 4-0 (1-0) și pentru că golgheterul echipei pregătite de Eugen Miculescu și până în prezent al competiției, cu 12 goluri, Aboubacar Gakou și-a făcut din nou treaba.

Atacantul CSM-ului a deschis scorul în minutul 11, însă oaspeţii puteau egala cu un minut înainte de pauză, dar Filip, portarul lugojenilor a reușit să apere o lovitură de la 11 metri.

În cea de-a doua repriză gazdele s-au dezlănțuit și au făcut 2-0, prin Andrei Cărăbaş, în minutul 60, după care Aboubacar și-a făcut din nou treaba și a înscris pentru 3-0 în minutul 65. Scorul a fost închis de David Ciurei, în minutul 84, din lovitură de la 11 metri.

Phoenix Buziaș a pierdut la limită cu 2-1, pe terenul liderului Periam, 30 de puncte. În clasament, CSM Lugoj a urcat pe locul 10, cu 16 puncte, iar Buziașul rămâne pe șapte, cu 17 puncte. Etapa viitoare, 26 octombrie: Phoenix Buziaș – Universitatea de Vest Timișoara și Dudeștii Noi – CSM  Lugoj.

Campionatul Județean de Fotbal Timiș

Campionatul Județean de Fotbal Timiș și-a consumat la sfârșitul săptămânii trecute și cea de-a zecea etapă din actualul sezon competițional.

În seria a treia, unde evoluează echipele din estul județului Timiș, liderul Topolovățu Mare a zdrobit Știuca cu 7-0, iar Bega Belinț pe Tormac cu 6-0. CSO Făget nu a reușit decât un egal pe teren propriu, 1-1, cu Sacoșu Turcesc, însă rămâne pe podium, pe locul trei cu 21 de puncte, la egalitate cu Hitiaș, care are însă un golaveraj mai bun.

Topolovățu Mare este lider detașat cu 28 de puncte, iar Belinț ocupă locul cinci, cu 19 puncte. Recaș, echipa pregătită de lugojeanul Sorin Micșa, fostul portar al CSM-ului, a reușit o nouă victorie, 1-0 cu Darova și a urcat pe locul patru, cu 20 de puncte.

Celelalte rezultate au fost: Electrica – Bazoșu Vechi 2-2, Boldur – Moșnița Nouă 5-2, Jabăr – Ohaba Forgaci 1-4, Bacova – Hitiaș 0-3.

Etapa viitoare, 26-27 octombrie: Tormac – Electrica, Darova – Belinț, Hitiaș – Recaș, Știuca – Bacova, Sacoșu Turcesc – Topolovățu Mare, Moșnița Nouă – Făget, Ohaba Forgaci – Boldur, Bazoșu vechi – Jabăr.

Campionatul Municipal de Fotbal Lugoj

Campionatul Municipal de Fotbal Lugoj și-a consumat la sfârșitul săptămânii cea de-a opta rundă. Una în care Phoenix Buziaș II a înregistrat scorul etapei învingându-i pe lugojenii din Mondial Bocșei cu 8-0.

Rezultatul a permis formației din orașul stațiune să acumuleze 21 de puncte și să urce pe primul loc, la egalitate cu Autoliv, diferența făcându-se la golaveraj.

Buziaș are 30 de goluri marcate și 10 primite, iar Autoliv a înscris de 28 de ori și a încasat 10 goluri. Echipa multinaționalei de pe strada Tapiei a câștigat cu 2-1 la Găvojdia.

Pe locul trei în clasament este Topolovățu Mare II, cu 18 puncte, care a trecut pe teren propriu de Stanciova cu 3-0.

Celelalte rezultate au fost: Sinersig – Tomești 1-2, Margina – Pădureni 2-1 și Ghizela – Mănăștiur 3-2.

Dumbrava – Racovița nu s-a disputat.

Etapa viitoare, duminică, 27 octombrie: Mondial Bocșei – Dumbrava, Tomești – Margina, Autoliv – Sinersig, Mănăștiur – Găvojdia, Stanciova – Ghizela, Racovița – Topolovățu Mare, Pădureni – Buziaș.