Flacăra Făget, lider în Divizia D la fotbal. Final nebun de meci la Lugoj

Flacăra Făget este noul lider al campionatului Diviziei D la fotbal, după ce a învins sâmbătă cu 7-0 ( 5-0) pe teren propriu, formaţia din Peciu Nou.

Runda trecută făgeţenii au învins cu 9-0 pe Jimbolia. Aceştia au reuşit în trei etape 21 de goluri, pe jumătate cât au reuşit tot campionatul trecut, şi a primit doar şapte. Pentru trupa lui Adrian Brazovan au marcat Apostol, în minutele 14, 35 – din lovitură de la 11 metri şi 37, Bolgea, în minutele 9 şi 19, Ţofei (min. 70) şi Coţolan (min. 75).

“Reuşim să facem două – trei antrenamente pe săptătână şi acest lucru se vede. În plus, am adus jucători ce calitate de la Boldur, Gătaia şi Şofronia, din judeţul Arad, care dau constanţă jocului”, ne-a declarat antrenorul Adrian Brezovan.

În minutul 35, jucătorul Florin Bolgea a fost transportat de urgenţă la spital în urma unui contact cu portarul advers, când s-a acordat lovitura de la 11 metri. Pentru Flacăra au jucat: Manzur – Găleţan, Neagu, Onae, Ionescu, Laczko, Ploscariu, Jurj, Bârză, Apostol, Bolgea. Au mai intrat: Coţolan. Ţofei, Trofin şi Gheban.

Duminică, la Lugoj, nou promovata CSM II a terminat neînvinsă şi cel de-al treilea meci din aceeaşi competiţie. Lugojenii pregătiţi de antrenorul – jucător Lucian Stoica au reuşit in extremis o remiză în jocul cu Voinţa Maşloc, reuşind egalarea în ultimul minut de joc.

După o primă repriză albă, oaspeţii au deschis scorul în minutul 70, dar în minutul 90, Popa a adus egalarea. Cei de la Maşloc nu s-au dat bătuţi şi au preluat conducerea în cel de-al doilea minut de prelungiri, dar abia repusă mingea, Ardelean a restabilit egalitatea. Lugojenii ocupă locul patru în clasament cu şapte puncte.

Etapa viitoare, 31 august, Făgetul va juca la Sânnicolau Mare, iar Lugojul la Gătaia.