Final de tur fără greşeală! Handbaliştii lugojeni, pe primul loc în Campionatul Judeţean

MondialHandbaliştii de la CSM Lugoj au terminat prima parte a Campionatului Judeţean Timiş fără greşeală.

Formaţia antrenată de profesorii Dorel Pavel şi Nicolae Băban au pus punct, printr-o victorie, celui mai bun tur de campionat din ultimii ani.

Echipa de handbal a Clubului Sportiv Municipal Lugoj a învins duminică, 2 decembrie, pe teren propriu, în Sala sporturilor Lavinia Miloşovici, pe Voinţa Biled, cu aproape dublul golurilor marcate de oaspeţi.

Scorul final înscris pe tabela de marcaj a fost 35-18.

La pauză, tot lugojenii s-au aflat în avantaj, intrând la vestiare cu un avans de trei goluri, la scorul de 13-10.

“A fost ultima etapă din tur. Pentru noi a fost o partidă care nu ne-a pus probleme şi pe care am controlat-o de la un capăt la altul atât în atac, cât şi în apărare. În prima parte a întâlnirii am jucat poate prea relaxaţi, iar oaspeţii s-au apropiat în finalul  primei reprize, la trei goluri. După pauză, însă, jocul a avut un cu totul alt curs, ne-am distanţat tot mai mult şi am reuşit să terminăm cu un avantaj de 17 puncte. Cu acest ultim joc am încheiat un tur cu rezultate bune, sunt mulţumit de evoluţia echipei în această primă parte a sezonului competiţional şi sper să continuăm la fel şi în retur. Va fi mai dificil, dar suntem încrezători că vom reuşi să ne menţinem avantajul din clasament şi să ducem la bun sfârşit şi partea a doua de campionat. Am reuşit să obţinem şase victorii din şase posibile. Ocupăm prima poziţie cu maximul de puncte: 12. Pe locul II se află HC Giroc cu nouă puncte, iar pe trei Avântul Periam cu şapte puncte. Felicit jucătorii noştri pentru modul cum au evoluat pe parcursul turului”, a precizat antrenorul Dorel Pavel.

Pentru CSM Lugoj au jucat portarii Streitmatter şi Pelepeţi şi jucătorii Oprescu (1 gol), Gheorghe (4), Miclăuş (8), Blidariu (1), Sintescu (1), Dorneanu (2), Costea (10), Domotor (6), Varcalin (2).

Handbaliştii lugojenii vor lua o pauză, până în 20 ianuarie 2019, când lotul se va reuni pentru reluarea pregătirii. Startul returului este programat pentru luna aprilie 2019.