Fără bani, fără antrenamente, doar cu ambiție! CSM Lugoj ajunge pe locul II după 3-3 cu liderul

MondialFără nici un antrenament în săptămâna premergătoare celui mai important joc din turul campionatului, deplasarea la liderul ACS Șirineasa, CSM Lugoj a reușit un rezultat extraordinar, 3-3, un punct obținut doar prin voință și ambiție.

Asta și pentru că, în ziua premergătoare partidei, Cosmin Petruescu își suna non-stop jucătorii, plecați deja acasă, încercând să-i convingă să se prezinte la joc. Cum a făcut-o și prin ce argumente doar el știe, însă este de notat efortul celor care se ocupă de secția de fotbal, pentru a nu declara forfait înainte de joc.

Cum să te prezinți nu este suficient pentru a acumula puncte, băieții în alb-albastru au prezentat un joc extrem de solid în fața unei echipe cu șase titulari care au evoluat în Liga I, plus alții cu state vechi în a doua divizie a țării. Ca o pată de culoare, la pauza meciului, când gazdele conduceau cu 1-0, un oficial al echipei a coborât la vestiare pentru a mări prima de joc de la 600 de lei la 1600 de lei. Explicația: ”Lugojul are echipă prea bună!”.

Nu a fost suficient pentru că deși echipa ce joacă la Petroșani a avut 2-0, prin reușitele lui Leonard Manole în minutele 17 și 66, lugojenii au reușit să egaleze, autorii golurilor fiind Bozian, în minutul 77 din penalty și Szekely în minutul 82.

Reacție rapidă a gazdelor, care înscriu din nou după un minut prin Horumba, dar lugojenii nu renunță și mai bțin o lovitură de la 11 metri prin Szekely, transformată de Bozian în minutul 86. Lugojenii puteau să plece cu toate punctele în prelungiri, atunci când șutul lui Szekely a fost respins de pe linia porții…

”Chiar nu aș vrea să vorbesc despre probleme, băieții au dat dovadă de caracter au înțeles mesajul și au fost de acord cu decizia de a se prezenta la joc. Un meci care a avut de toate, ocazii, goluri, răsturnări de situație, un joc ce a plăcut spectatorilor, doar rezultatul final nu a fost pe placul lor. Băietii au făcut un joc foarte bun, au demostrat că au valoare, au crezut în șansa lor. E un rezultat de egalitate obținut pe terenul liderului, ca o consecință a forței grupului, la o echipă care nu a pierdut puncte pe propriul teren. Chiar dacă băietii nu s-au antrenat, au făcut acest lucru pentru că nu aveau starea de spirit necesară, dar încă o dată vreau să las deoparte problemele extrafotbal. Am reușit performanțe notabile în acest tur de campionat, avem 26 de puncte, cele mai multe de când activăm în Liga a III-a și nu am pierdut nici un joc în deplasare. Putem termina turul de campionat chiar și pe prima pozitie, dacă soluționarea contestațiilor depuse de mai multe echipe va fi favorabilă. Dar noi trebuie să ne câștigam meciul cu Giarmata, un meci de care îmi e teamă, mai ales din cauza stării de euforie din echipă și a faptului că ei nu au nimic de pierdut, doar noi avem. Am doborât câteva recorduri, dar asta nu înseamă nimic”, a declarat antrenorul Cosmin Petruescu.

CSM Lugoj a depus o contestație înainte de meci privitoare la dreptul de joc al formației gazdă. Reclamația este legată de faptul că gruparea ACS Șirineasa și-a schimbat denumirea în timpul campionatului în curs, după începerea competiției, devenind Energeticianul Târgu Jiu, diferită de înscrisurile din carnetele sportivilor, pe baza cărora aceștia evoluează, respectiv ACS Șirineasa.